Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuIrlandzka gospodarka rozwija się najszybciej w UE

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Benedykt Kotkiewicz | 2015-12-07 09:51:11
irlandzka gospodarka, rozwój w ue

Według najnowszej, jesiennej prognozy Komisji Europejskiej gospodarka irlandzka w bieżącym roku może wzrosnąć nawet o 6% i będzie to najlepszy wynik wśród państw UE. Przewidywania na kolejne dwa lata są równie pomyślne.

W 2016 r. PKB Irlandii ma zwiększyć się o 4,5%, a w 2017 r. o 3,5%. Obecna prognoza poprawiła się w stosunku do wiosennych przywidywań, kiedy to spodziewano się wzrostu na poziomie 3,6% w roku bieżącym i 3,5% w przyszłym.
Prognoza dla Irlandii opiera się na założeniu, że Wielka Brytania pozostanie członkiem UE.
Analitycy Komisji Europejskiej zwracają uwagę, że silny wzrost gospodarki irlandzkiej zawdzięczany jest już nie tylko eksportowi, ale również rosnącemu popytowi wewnętrznemu. Dzięki poprawie w dostępie do finansowania i korzystnemu kursowi euro irlandzkie małe i średnie przedsiębiorstwa są coraz bardziej aktywne w handlu zagranicznym. Dotychczas obszar ten był zdominowany przez koncerny międzynarodowe. Wśród zagrożeń dla gospodarki Irlandii wymienia się problemy w sektorze nieruchomości i infrastrukturze.
Prognozę najważniejszych wskaźników makroekonomicznych dla gospodarki irlandzkiej w 2015 r.

Wzrost PKB 6%,
Inflacja
0,3%,
Stopa bezrobocia
9,5%
Deficyt budżetowy
2,2%%,
Dług publiczny
99,8%.

 

Źródło: WEPHI w Dublinie