Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuImponujący wzrost polskiego eksportu do Chorwacji

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Benedykt Kotkiewicz | 2015-12-14 08:27:07
eksport, chorwacja, wzrost eksportu

W ciągu 3 kwartałów bieżącego roku polski eksport do Chorwacji osiągnął wartość 413,9 mln euro i w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku był większy o 43,4 procent. Tak dobrych wyników na tym rynku jeszcze nie notowaliśmy.


W ciągu 3 kwartałów bieżącego roku polski eksport do Chorwacji osiągnął wartość 413,9 mln euro i w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku był większy o 43,4 procent. Tak dobrych wyników na tym rynku jeszcze nie notowaliśmy.

Jeżeli wysoka dynamika wzrostowa naszego eksportu utrzyma się, to w tym roku jego wartość znacznie przekroczy poziom 0,5 mld euro. Byłby to zdecydowanie najlepszy wynik w historii naszej wymiany handlowej z Chorwacją.

W okresie pierwszych 3 kwartałów bieżącego roku w strukturze polskiego eksportu na rynek chorwacki dominowały artykuły rolno-spożywcze – 131,3 mln euro i wyroby przemysłu elektromaszynowego - 110,5 mln euro. Istotne pozycje to także wyroby przemysłu chemicznego – 48,1 mln i tzw. wyroby różne, głównie meble – 40,0 mln euro. Sprzedajemy tu od lat wołowinę i bydło żywe – w omawianym okresie odpowiednio za 9,0 i 4,0 mln euro - a ostatnio w coraz większych ilościach także mięso drobiowe – 9,1 mln, wieprzowinę – 5,6 mln i mięso królików – 4,9 mln euro. Eksportujemy na ten rynek również wyroby tytoniowe oraz wyroby czekoladowe, pieczywo cukiernicze, wafle, chrupki, chipsy, przyprawy etc. Coraz bardziej istotną pozycją naszego eksportu do Chorwacji są także samochody osobowe i ciężarowe, opony oraz części i akcesoria samochodowe. Tradycyjnie znaczny był i jest polski eksport wyrobów powszechnego użytku, jak chusteczki, pampersy i podpaski higieniczne – 12,7 mln euro. Rośnie również sprzedaż produkowanego w Polsce sprzętu AGD i obuwia. Łączna wartość polskiego eksportu do Chorwacji w ciągu pierwszych 3 kwartałów ponad trzykrotnie przewyższyła wartość importu z tego kraju. Z Chorwacji sprowadzamy głównie leki, pieczywo cukiernicze i artykuły wyposażenia mieszkań.

 

Źródło: WPHI w Zagrzebiu

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

FreeDOM modern holiday homes | Nowoczesne domy letniskowe FreeDOM

FreeDOM is a modern 35 m2 holiday home, the construction of which was based on a structure made o...
Polska - GDAŃSK 2020-10-19 Dodał: Marcin Wójtowicz Budownictwo, Budownictwo i architektura Zobacz ofertę

Zanęty Wędkarskie

Firma Fiskeri oferuje zanęty wędkarskie własnej produkcji w ilościach hurtowych. Nawiążemy współp...
Polska - Bargłów Kościelny 2020-10-15 Dodał: Maciej Kwieciński Wyroby zbożowe, piekarske i mączne, Wyroby z warzyw i owoców Zobacz ofertę

Gotowe prefabrykowane domy energooszczędne

Nowoczesne budownictwo energooszczędne, jest coraz bardziej popularne wśród osób marzących o zami...
Polska - GDAŃSK 2020-06-27 Dodał: Marcin Wójtowicz Architektura, Budownictwo, Budownictwo i architektura Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert