Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuLitwa - banki przekażą informacje dla Inspekcji Podatkowej o kontach bankowych podmiotów z innych krajów

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Benedykt Kotkiewicz | 2015-12-28 14:15:00
litwa, konta bankowe, banki

Państwowa Inspekcja Podatkowa (PIP) uchwaliła rozporządzenie w sprawie przekazania informacji o kontach bankowych zagranicznych osób prawnych i fizycznych. Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2016 r. Banki przekażą informacje zarówno o kontach osób fizycznych z zagranicy w dniu 31 grudnia 2015 r., jak i o nowych kontach.

W zasadach zapisano, że trzeba będzie przekazać informacje o kontach zagranicznych firm, jeżeli na koncie jest kwota przekraczająca 250 000 USD (234 700 EUR) również wtedy, jeżeli konta te zostały otwarte przed 1 stycznia 2016 r. Jednak jeżeli kwota na koncie nie przekracza tej granicy i nie zostanie przekroczona w przyszłości, informacji o takich kontach nie trzeba będzie przekazywać ani teraz, ani później. Banki będą mogły podjąć decyzję o przekazaniu informacji o takich kontach dopiero wtedy, jeżeli powstaną jakieś podejrzenia. Rasa Virvilienė, dyrektor Departamentu Prawnego PIP, zaznaczyła, że granica 250 000 USD jest stosowana tylko wobec kont firm z innych krajów. „Granica ta nie obwiązuje wobec nowych kont – tych, które zostaną otworzone w dniu 1 stycznia 2016 r. i później. Także w przypadku kont osób fizycznych takiej granicy w przypadku obowiązku informowania nie ma i informacja będzie przekazywana niezależnie od kwoty.“ – wskazała R. Virvilienė.

 

Źródło: WPHI w Wilnie/Verslo žinios