Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuProducenci mebli z Litwy wśród największych dostawców IKEI

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Benedykt Kotkiewicz | 2015-12-28 14:16:58
ikea, litwa, dostawcy

Wg informacji szwedzkiego koncernu IKEA, w 2015 r. finansowym, który skończył się 31 sierpnia, 24 litewskie przedsiębiorstwa produkcji mebli i elementów wystroju wnętrz wykonały 4,7 % zleceń koncernu i wśród największych dostawców uplasowały się na piątej pozycji, za dostawcami z Chin, Polski, Włoch i Szwecji.

Do czwartej pozycji litewskim producentom brakuje bardzo mało, gdyż na dostawców ze Szwecji przypadało 4,9 % zamówień. Konkretnych wartości zleceń IKEA nie ujawniła. Jednak w sprawozdaniu za 2014 r. wskazano, że koszty nabycia wyniosły 16,4 mld EUR, a udział Litwy wtedy wynosił około 4 %, czyli 655 mln EUR. Takie były szacunkowe przychody litewskich firm w poprzednim roku. Wg danych Departamentu Statystyki, wykorzystanie zdolności produkcyjnych w branży meblarskiej na Litwie wynosi 80,6 %, gdy średni poziom dla całego przemysły wynosi 74,3 %. Henrik Elm, przedstawiciel koncernu IKEA, stwierdził, że dostawcy z Litwy przekroczyli oczekiwania koncernu i prognozował, że wkrótce litewscy dostawcy trafią do pierwszej czwórki największych dostawców, wypychając z niej samych Szwedów. (Verslo žinios, 02.12.2015)