Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPowstanie nowoczesna platforma gromadząca dane z satelitów obserwacyjnych Ziemi

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Benedykt Kotkiewicz | 2016-01-15 07:57:34
eo innovation platform testbed poland, agencja kosmiczna, przedsięwzięcie, przetarg, magazyn danych

W Ministerstwie Rozwoju odbyła się inauguracja projektu „EO Innovation Platform Testbed Poland” dotyczącego wykorzystania danych z obserwacji Ziemi. Jest to jedno z największych przedsięwzięć zleconych dotychczas przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) polskim podmiotom.

W ramach projektu powstanie nowoczesny magazyn danych dostarczanych przez satelity obserwacyjne Ziemi (m.in. Landsat, Evisat, Sentinel). Mają one bardzo szerokie i praktyczne wykorzystanie. Dzięki nim możliwe jest m.in. sprawniejsze reagowanie w przypadku katastrof naturalnych, korzystanie z zasobów naturalnych oraz monitoring jakości i czystości wód i powietrza czy stanu upraw. Z bazy danych będą korzystać zarówno przedsiębiorcy, jak i przedstawiciele nauki. Udostępnione im zostaną także wirtualne i fizyczne serwery obliczeniowe.

Jadwiga Emilewicz, wiceminister rozwoju, podkreślała znaczenie współpracy polskich firm z Europejską Agencją Kosmiczną.

"W ramach kontraktu o wartości 2 mln euro powstanie innowacyjny projekt, który będzie miał praktyczne zastosowanie. To ważne, że współpraca z ESA spotyka się z bardzo dużym zainteresowaniem polskich firm i jednostek badawczo-naukowych. Z całą pewnością stanowi ona szansę na dalszy, dynamiczny rozwój rodzimych przedsiębiorstw oraz ułatwia dostęp do nowoczesnych technologii" – zaznaczyła.

 

Dr Piotr Dardziński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, informował z kolei o planach resortu w ramach programu obserwacji Ziemi Copernicus.

"Chcielibyśmy jak najszybciej włączyć się w sieć odbiorców informacji i ponownego wykorzystania danych z satelitów rodziny Sentinel. Mamy przed sobą dobrą technicznie i precyzyjną agendę" – stwierdził.

 

Günther Landgraf, szef Działu Inżynierii Infrastruktury Naziemnej ESA-ESRIN, przypomniał, że zamierzeniem ESA jest, by każda część składki członkowskiej wracała do kraju w postaci nowych kontraktów dla przemysłu.

"EO Innovation Platform Testbed Poland to bardzo nowoczesny projekt, jeśli chodzi o sposób i zakres wykorzystania danych" - stwierdził.

 

Pozytywnie ocenił też ocenił też gotowość techniczną polskich firm uczestniczących w przetargach ESA.

O integracji polskich firm z sektora kosmicznego mówił z kolei prezes Creotech Instruments SA Grzegorz Brona.

"Wygrana w przetargu i możliwość rozszerzenia współpracy z ESA, w szczególności w obszarze świadczenia usług w oparciu oddane satelitarne, to bardzo ważny krok na tej drodze" – podkreślił.

 

Za projekt odpowiedzialne jest konsorcjum, na którego czele stoi Creotech Instruments S.A., z udziałem krajowej spółki CloudFerro Sp. z o.o. oraz niemieckiej firmy Brockman Consult Ltd.

 

Źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Centrum likwidacji szkód powypadkowych

Miałeś wypadek albo stłuczkę i nie wiesz co zrobić? Nic straconego! Nasz zespół zajmie się Twoim ...
Polska - Pilzno 2021-10-20 Dodał: Omega Trucks Transport i logistyka, Pozostały sprzęt transportowy, Części i akcesoria samochodowe Zobacz ofertę

Zlewy i zlewozmywaki do twojej kuchni - SINK Quality

Nowoczesny design oraz najwyższa jakość zlewów granitowych – poznaj markę Sink Quality. Pasują on...
Polska - Siekierki Wielkie 2021-10-19 Dodał: Sink Quality Wyposażenie wnętrz Zobacz ofertę

Kancelaria Radcy Prawnego Jarosław Baraniak

Kancelaria Radcy Prawnego Jarosława Baraniaka służy pomocą w zakresie usług prawnych. Każda spraw...
Polska - ŁÓDŹ 2021-10-18 Dodał: Jarosław Baraniak Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert