Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuRozmowy polsko-mołdawskie

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Benedykt Kotkiewicz | 2016-01-19 07:55:25
mołdawia, jurgiel, przemysł spozywczy, republika mołdawisula, kredyt, rozwój, rolnictworynek spozywxczy

Podczas wizyty na targach Grüne Woche w Berlinie minister Krzysztof Jurgiel spotkał sie z ministrem rolnictwa i przemysłu spożywczego Republiki Mołdawii Ionem Sulą. Omówiono kwestie dotyczące wspierania rozwoju wymiany handlowej towarami rolno-spożywczymi. Minister Jurgiel wyraził nadzieję na szybkie zniesienie utrudnień w dostępie do rynku mołdawskiego dla mięsa drobiowego.

Ważnym tematem rozmów było też wdrażanie kredytu (100 mln euro) przyznanego Mołdawii przez Rząd RP, w ramach pomocy wiązanej, na rolnictwo i przetwórstwo spożywcze oraz powiązaną z nimi infrastrukturę, a także inne uzgodnione przez strony cele. Ministrowie stwierdzili, że niezbędne jest wsparcie działań mających na celu efektywne wykorzystanie tego kredytu. Polski minister zachęca producentów do współpracy z partnerami mołdawskimi w ramach umowy kredytowej. Informacja na temat możliwość skorzystania z niej została zamieszczona na stronie internetowej ministerstwa.

Ministrowie ustalili, iż w celu zintensyfikowania działań na rzecz realizacji tej umowy, zasadne będzie zorganizowanie wizyty polskich inwestorów w Mołdawii.

Podczas spotkania obaj ministrowie potwierdzili zainteresowanie zacieśnianiem współpracy dwustronnej także w zakresie wsparcia eksperckiego. Minister Jurgiel zapewnił o gotowości dalszego przekazywania przez polskich ekspertów wiedzy i doświadczeń w obszarze rolnictwa, w tym w zakresie rozwoju obszarów wiejskich, hodowli bydła i produkcji mleka, która to tematyka szczególnie interesuje stronę mołdawską.

 

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa