Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuUmowa o wolnym handlu UE - Wietnam szansą dla polskiego eksportu

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Benedykt Kotkiewicz | 2016-01-20 08:23:23
umowa o wolnym handlu, wietnam, ue, unia europejska, eksport, eksporterzy

Choć wejście w życie umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a Wietnamem zapowiadane jest na przełom 2017 i 2018 roku, to nasilona konkurencja o ten rynek wśród krajów unijnych jest tylko kwestią czasu. Jak twierdzą przedstawiciele instytucji płatniczej Akcenta, właśnie z tego powodu polscy eksporterzy powinni jak najszybciej umacniać relacje z Wietnamem.

„Obecnie wartość polskiego eksportu do Wietnamu jest niska, ale właśnie dlatego bardzo cieszą wzrosty, które w ostatnich okresach mają poziomy 40-50 proc. Warto inwestować w budowanie swojej pozycji w tym kraju właśnie teraz i przynajmniej spróbować wyprzedzić unijną konkurencję” – mówi Radosław Jarema, szef Akcenty w Polsce, instytucji płatniczej realizującej transakcje międzynarodowe i wymianę walut dla firm.

Potencjał rynku wietnamskiego zauważa nie tylko Unia Europejska, ale również polskie władze, które uznały rynek tego kraju za perspektywiczny dla naszego eksportu wybierając go w programie „Aktywizacja Eksportu na wybranych rynkach”. Z tej inicjatywy mogli skorzystać polscy eksporterzy rodzimych specjalności żywnościowych i innych wybranych branż.

Wicepremier Mateusz Morawiecki mówił w grudniu ubiegłego roku o potrzebie zwiększenia współpracy ze Stowarzyszeniem Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), do którego należy Wietnam. „Chcemy, aby Polska stała się hubem dla handlu między Europą Środkową a państwami ASEAN, a nawet bramą ASEAN do UE” – powiedział Morawiecki.

Przypomniał on, że obecnie w handlu między Polską a Stowarzyszeniem Narodów Azji Południowo-Wschodniej deficyt wynosi 2,8 mld dolarów, chciałby więc większej równowagi w wymianie handlowej. Podkreślił, że nasz kraj i region mają wiele do zaoferowania członkom ASEAN, jak np. tańsze towary wysokiej jakości, jak też dostęp do wspólnego, unijnego rynku.

Morawiecki dodał, że rozwijanie współpracy z ASEAN-em będzie należeć do priorytetów rządu.

Do Wietnamu jeżdżą już polskie jabłka

Dzięki staraniom polskich instytucji w ubiegłym roku udało się również podpisać ze stroną wietnamską porozumienie otwierające drogę do Wietnamu polskim jabłkom. „To niewątpliwy sukces, biorąc pod uwagę, że procedura zajęła zaledwie rok i jesteśmy oprócz Francji jedynym unijnym państwem mogącym wysyłać tam jabłka. Nadal jest jednak jeszcze wiele do zrobienia” – podkreśla Jarema.

Grafika przedstawia obroty  handlowe pomiędzy Polską a Wietnamem. Wyraźnie widać rosnącą przewagę importu nad eksportem. W 2014 roku kupiliśmy w Wietnamie towary za ponad 4 mld zł, podczas, gdy sprzedaliśmy tam jedynie za niecałe 544 mln zł.

Źródło: GUS

Według analityków na razie pokrywamy zapotrzebowanie Wietnamczyków głównie na produkty mleczne, w tym mleko w proszku i serwatkę oraz filety rybne, a także leki i środki farmaceutyczne. Wśród importowanych towarów dominowały: elektronika (głównie telefony komórkowe), obuwie, ubrania i dodatki odzieżowe, kawa, pieprz czy wyroby z żeliwa lub stali.

„Lepsze zrównoważenie salda wymiany handlu z intensywnie rozwijającymi się krajami Azji, jest możliwe, ponieważ rynki te stają się coraz bardziej chłonne. Chiny zalewają świat swoimi towarami, ale inne kraje azjatyckie przyjmują coraz więcej importu. Tam przenosi się masowa produkcja i rośnie zapotrzebowanie na wiele towarów, i to nie tylko dla przemysłu, ale i konsumentów indywidualnych” – mówi Jarema.

Jego zdaniem aby prześcignąć konkurencję, która równie mocno co Polska będzie chciała wejść na rynek wietnamski, powinniśmy szukać swoich przewag i unikalnych zasobów. Nie bez znaczenia mogą się okazać również koneksje i kontakty nawiązane z obecnymi w kraju przedsiębiorcami mniejszości wietnamskiej w Polsce.

Leki i maszyny szansą dla polskich firm w Wietnamie

Według analityków z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM) Wietnamem powinni w większym stopniu zainteresować się producenci leków, z uwagi na coraz częstsze poszukiwanie przez Wietnamczyków wartościowych, bezpiecznych preparatów.

PISM twierdzi, że popyt zauważalny jest również na różnego rodzaju maszyny, w tym górnicze (Wietnam jest drugim największym producentem węgla wśród państw ASEAN) i rolnicze.

Ponadto może rosnąć zapotrzebowanie na maszyny budowlane w związku z rządowymi planami przeznaczenia do 2025 r. aż 56 mld USD na projekty infrastrukturalne. Perspektywy współpracy pojawiają się też w tzw. zielonych technologiach, szczególnie związanych z gospodarką wodno-ściekową i odnawialnymi źródłami energii.

Gospodarka Wietnamu przyciąga zagraniczny kapitał

PKB Wietnamu wzrósł w 2015 roku o 6,68 proc., łatwo przekraczając ustalony na ten rok rządowy cel wzrostu o 6,2 proc. Daje to Wietnamowi miejsce wśród najszybciej rosnących w roku 2015 gospodarek południowo-wschodniej Azji. Eksport Wietnamu w ciągu ostatnich 12 miesięcy, do grudnia, wzrósł o 8,1 proc., a import zwyżkował o 12 proc.

Inwestycje zagraniczne w tym kraju wzrosły w ciągu ostatniego roku o 17,4 proc. i wyniosły 14,5 mld USD, co dla tego kraju jest rekordem. Roczna inflacja w 2015 r. wyniosła w Wietnamie 0,63 proc. i była najniższa od 14 lat. W 2014 r. gospodarka Wietnamu rozwijała się w tempie lekko poniżej 6,0 procent, a w 2013 PKB wzrósł o 5,42 proc.

Unia Europejska i Wietnam uzgodniły zasadnicze zapisy porozumienia o wolnym handlu na początku sierpnia ubiegłego roku. Zgodnie z umową Wietnam zniesie ponad 99 proc. ceł na towary z UE, z czego większość (65 proc.) zniknie z chwilą wejścia w życie porozumienia, zaś pozostałe w trakcie okresu przejściowego, wynoszącego maksymalnie 10 lat.

UE ma znieść 99 proc. ceł na handel z Wietnamem w ciągu siedmiu lat. Najdłuższe okresy przejściowe mają obejmować import odzieży i obuwia z Wietnamu.

Umowa może wejść w życie na przełomie 2017 i 2018 roku; będzie ona wymagać zatwierdzenia przez państwa UE i ratyfikacji Parlamentu Europejskiego.

 

 

Źródło: Miniosterstwo Skarbu/redakcja ekonomiczna PAP