Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji Eksportu1 stycznia 2016 roku weszła w życie handlowa część Umowy Stowarzyszeniowej Unia Europejska – Ukraina

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Benedykt Kotkiewicz | 2016-01-27 14:10:29
umowy stowarzyszeniowej unia europejska – ukraina, ukraina, umowa ue - ukraina, umowa stowarzyszeniowa, handlowa część umowy, weszła w życie, handel z ukrainą, umowa z ukrainą

Od 1 stycznia 2016 roku Unia Europejska i Ukraina zaczną wdrażać Pogłębioną i Kompleksową Strefę Wolnego Handlu (DCFTA), która jest częścią Umowy Stowarzyszeniowej, podpisanej w czerwcu 2014 i częściowo wprowadzanej w życie od listopada 2014 roku.

 

Wprowadzanie w życie Pogłębionej i Kompleksowej Stefy Wolnego Handlu jest krokiem milowym w bilateralnych stosunkach, gdyż oferuje ekonomiczne korzyści dla dwóch stron. Ukraiński biznes otrzyma stały i przewidywalny dostęp do największego rynku na świecie z 500 milionami klientów, podczas gdy Europejski biznes będzie miał łatwiejsze dostęp do ukraińskiego rynku i będzie mógł łatwiej budować relacje z dostawcami i partnerami.

Poprzez swoje ambitne cele zbliżania do prawa Unijnego w sferach takich jak konkurencja, zarzadzanie, własność i ochrona własności intelektualnej, porozumienie przyczyni się do modernizacji i dywersyfikacji ukraińskiej gospodarki oraz stworzy dodatkowy bodziec do reform, szczególnie w walce z korupcją. DCFTA zaoferuje Ukrainie możliwość polepszenia swojego klimatu biznesowego i przyciągnięcia zagranicznych inwestycji, pomagając Ukrainie jeszcze bardziej zintegrować się w światową gospodarkę. Wdrażanie strefy wolnego handlu (DCFTA) jest przewidziane na kilka lat , pozwalając na stopniowe ujednolicanie prawa i czas aby wszyscy zainteresowani aktorzy dostosowali się do nowej sytuacji.

Instrument DCFTA dla SME (małych i średnich przedsiębiorstw) będzie komplementował istniejące programy UE, pozwalając SME lepiej się dostosować do zmieniającego się środowiska biznesowego.

Unia Europejska i Ukraina podpisały Umowę Stowarzyszeniowa z Pogłębioną i Kompleksową Stefą Wolnego Handlu 27 czerwca 2014. Całe porozumienie wejdzie w życie gdy zostaną sfinalizowane procedury ratyfikacyjne we wszystkich 28 krajach członkowskich. Ogólne postanowienia, część politycznych i stowarzyszeniowych rozdziałów już są wdrażane od listopada 2014 , a postanawiania związane z handlem (DCFTA) są dodawane od 1 stycznia 2016 roku. Unia eksportuje do Ukrainy towary wartości 17 bilonów Euro , a Ukraina eksportuje do Unii równowartość 14 bilionów Euro.

 

Źródło: Komisja Europejska

Opracowanie: Europa Kujaw i Pomorza