Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPorozumienie o wolnym handlu Unia Europejska –Wietnam już dostępne on-line

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Benedykt Kotkiewicz | 2016-02-08 14:41:21
porozumienie o wolnym handlu unia europejska –wietnam , porozumienie, wietnam, wolnym handlu, ue, unia europejska

Po zakończonych negocjacjach w grudniu 2015 roku, Komisja Europejska opublikowała tekst porozumienia o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a Wietnamem. Zgodnie ze zobowiązaniami transparencji Komisja udostępnia tekst od razu po zakończonym procesie negocjacyjnym, co pozwala zainteresowanym podmiotom zapoznanie się z jego treścią przed dyskusją w Radzie Europejskiej i w Parlamencie.

Według przyjętej procedury tekst umowy będzie poddany prawnej obróbce, aby zweryfikować jego zgodność ze obowiązującą legislaturą i jasność prawną wszystkich punktów umowy. Następnie, po wcześniejszym przetłumaczeniu na wszystkie języki Unii Europejskiej, umowa zostanie zaprezentowana do ratyfikacji przez Radę i Parlament Europejski.

„Jestem zadowolona, że opublikowaliśmy to porozumienie w duchu z naszymi zobowiązaniami transparencji” powiedziała Komisarz do Spraw Handlu Cecilia Malmström. „ Kiedy zostanie zatwierdzone, porozumienie otworzy rynek z ogromnym potencjałem dla firm Unii Europejskiej. Wietnam jest szybko rosnącym rynkiem, z ponad 90 milionami konsumentów, rosnącą klasa średnią, a także młodymi i dynamicznymi pracownikami”.

Porozumienie z Wietnamem zawiera wszystkie główne prowizje zaproponowanego przez Komisję Europejską Sadowniczego Systemu Inwestycyjnego dla Handlu Unii Europejskiej i negocjacji inwestycyjnych. Porozumienie nie tylko tworzy nowe możliwości dla firm Unii Europejskiej, ale także wspiera przemianę gospodarczą Wietnamu w kierunku bardziej konkurencyjnej i stabilnej ekonomii rynkowej.

Komisja Europejska opublikowała dokładny raport, który poprzez przekrój kluczowych dziedzin polityki Unii analizuje możliwy wpływ porozumienia o wolnym handlu z Wietnamem na rozwój praw człowieka i zrównoważony rozwój tego kraju. Raport daje wgląd jak różne prowizje porozumienia będą implementowane, biorąc pod uwagę doświadczenia zebrane przy wdrażaniu w życie podobnych umów z innymi partnerami Unii.

Tekst porozumienia

http://trade.ec.europa.eu/doclib/press/index.cfm?id=1437

Raport na temat praw człowieka i zrównoważonego rozwoju

http://trade.ec.europa.eu/doclib/docs/2016/january/tradoc_154189.pdf

Relacje Unia Europejska - Wietnam

http://ec.europa.eu/trade/policy/countries-and-regions/countries/vietnam/

 

Autor: Beata Skowrońska

Źródło

Komisja Europejska