Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuAktualna sytuacja na rynku złomu Ukrainy

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Benedykt Kotkiewicz | 2016-03-01 14:44:22
złom, ukraina, hutnictwo, huty na ukrainie, złom na ukrainie, braki złomu

Obecnie ukraińskie przedsiębiorstwa hutnicze odnotowują deficyt złomu metali. Wg danych stowarzyszenia branżowego „Metalurgprom”, w 2015 r. z Ukrainy wyeksportowano rekordową w ciągu ostatnich 10 lat ilość złomu metali na poziomie 1,2 mln ton, z kolei zapasy złomu wyniosły 4,2 mln ton, tj. odnotowano najniższy w ciągu ostatnich 18 lat wskaźnik.

Od początku 2016 r. eksport złomu z Ukrainy został wstrzymany w związku z brakiem zatwierdzonego przez Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego i Handlu Ukrainy (resort ten odpowiada za rejestrację kontraktów na eksport złomu) bilansu zbioru i zużycia złomu na rynku wewnętrznym Ukrainy.

W celu zabezpieczenia dostępu do tego surowca dla krajowych przedsiębiorstw hutniczych do rozpatrzenia przez Radę Najwyższą Ukrainy przekazano projekt ustawy zakładający tymczasowe podwyższenie (na okres 3 lat) stawek cła na eksportowany z kraju złom z dotychczasowych 10 EUR za 1 tonę do 35 EUR za 1 tonę. Ponadto dokument przewiduje zniesienie w tym okresie obowiązku dokonywania rejestracji kontraktów eksportowych.

 

Źródło: WPHI w Kijowie/ Biznes