Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuLitwa - ulga podatkowa w obronie przed polskimi produktami?

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Benedykt Kotkiewicz | 2016-03-08 08:46:03
litwa, ulga podatkowa, mięso, eksport, drób

Władze Litwy są zachęcane, by jak najszybciej podjęły kroki w celu zahamowania legalnego i nielegalnego strumienia polskiego mięsa na Litwę. Kierownik Państwowej Inspekcji Żywności i Weterynarii Jonas Milius wspomniał, że jedną z propozycji może był ulgowa stawka podatku VAT w wysokości 5 %.

Przedstawiciele Inspekcji zamierzają spotkać się z producentami, sformułować propozycje i przedstawić je premierowi Algirdasowi Butkevičiusowi. „Premier zamierza zaprosić wszystkie instytucje na wspólne spotkanie i w jakiś sposób ograniczyć tę działalność, gdyż mieszkańcy Litwy masowo kupują w Polsce mięso, produkty mleczarskie, drób” – stwierdził J. Milius. Wg niego najgorsze jest to, że praktycznie codziennie są ustalane fakty nielegalnego sprowadzania na Litwę mięsa z Polski, jednak w żaden sposób nie udaje się tego strumienia zatrzymać. J. Milius dodał, że w ciągu ostatnich 2 lat Inspekcja wykryła ponad 20 nielegalnych wytwórni. Mięso jest sprowadzane w ogromnych ilościach. Tylko policyjne metody są niewystarczające, należy zastanowić się również nad ekonomicznymi. „Obecnie euro kosztuje około 4,5 PLN, na mięso surowe, artykuły spożywcze pierwszej potrzeby w Polsce obowiązuje ulgowa 5 % stawka VAT” – oświadczył J. Milius. Wg niego, do magazynów w Kownie legalnie tygodniowo sprowadza się około 300 ton drobiu. Poza tym, sporo hodowców z Litwy jest skłonnych korzystać również z polskich rzeźni. „Mamy około 700 tys. świń. Rocznie około 300 tys. z nich jest ubijanych w Polsce. Z rejonów przygranicznych praktycznie cały drób jest ubijany w Polsce. Są tracone zarówno miejsca pracy, jak i podatki” – powiedział J. Milius.

 

 

Źródłó: WPHI w Wilnie /Lietuvos rytas, 12.02.2016

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Poidełko dla ptaków do ogrodu

Dekoracją tego poidełka są 4 ptaszki siedzące na krawędzi misy. Poidełko dla ptaków w ogrodzie to...
Polska - Nowa Sól 2021-04-09 Dodał: Jacek Hłubowski Rzemiosło artystyczne Zobacz ofertę

Poidełko dla ptaków - fontanna

Mała fontanna, która może pełnić też rolę poidełka , ma tę zaletę że słychać jeszcze przy tym szu...
Polska - Nowa Sól 2021-04-09 Dodał: Jacek Hłubowski Rzemiosło artystyczne Zobacz ofertę

Pagoda - orientalna ozdoba do ogrodu

W aktualnej ofercie oferowana przez nas betonowa i popularna Pagoda ogrodowa jest dostępna w wie...
Polska - Nowa Sól 2020-06-01 Dodał: Jacek Hłubowski Rzemiosło artystyczne Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert