Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSzanse i wyzwania w polityce rozwojowej Polski - rekomendacje OECD

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Benedykt Kotkiewicz | 2016-03-22 13:54:59
oecd, raport, polska, polska gospodarka

Kompleksowy raport na temat stanu polskiej gospodarki oraz wyzwania stojące przed nią w najbliższym czasie były głównymi tematami prezentacji najnowszego Przeglądu Gospodarczego Polski przygotowanego przez OECD.

Ze względu na fakt, że OECD pozostaje największym i najbardziej cenionym ekonomicznym think-tankiem na świecie, rekomendacje i oceny zawarte w przeglądach stanowią dla rządu polskiego cenne źródło informacji w procesie kształtowania polityki społeczno-gospodarczej. W prezentacji raport wzięli udział wicepremier Mateusz Morawiecki i główna ekonomistka OECD Catherine L. Mann.

Catherine Mann podkreśliła postęp jaki dokonał się w Polsce w ciągu ostatnich 20 lat, zwłaszcza, że polska gospodarka musiała w międzyczasie niemal od zera wykształcić mechanizmy wolnorynkowe. Zwróciła również uwagę na stojące przed Polską wyzwania w sferze polityki demograficznej, społecznej i gospodarczej.

Polska gospodarka już czternaście razy była poddawana przeglądowi ze strony OECD. Obecny raport powstał na podstawie wyników przeglądu przeprowadzonego 8 lutego 2016 r. Dokument, którego oficjalna publikacja nastąpiła 22 marca, omawia najważniejsze wyzwania i szanse stojące aktualnie przed polską gospodarką, zawiera prognozy wzrostu gospodarczego, inflacji i bezrobocia w najbliższych latach, a także recenzuje prowadzoną przez Polskę politykę fiskalną, monetarną i finansową. W tym roku tematami pogłębionej analizy ze strony OECD były ponadto migracje i umiejętności oraz inwestycje w infrastrukturę transportową i energetyczną.

Polska, podobnie jak pozostałe państwa należące do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), poddawana jest raz na dwa lata przeglądowi gospodarczemu. Efektem przeglądów jest publikacja raportu nt. stanu polskiej gospodarki. Ze względu na fakt, że OECD pozostaje największym i najbardziej cenionym ekonomicznym think-tankiem na świecie, rekomendacje i oceny zawarte w przeglądach stanowią dla rządu polskiego cenne źródło informacji w procesie kształtowania polityki społeczno-gospodarczej. Wagę przeglądów i formułowanych w nich ocen powiększa fakt, iż są one brane pod uwagę nie tylko przez państwa członkowskie OECD, ale również przez międzynarodowe i krajowe, publiczne i prywatne instytucje finansowe. Prezentacja Przeglądu Gospodarczego Polski odbyła się 22 marca br. w Warszawie.

 

Pobierz pliki:

Informacja prasowa - Przegląd Gospodarczy Polski 2016 OECD (DOCX 29 KB)

Prezentacja - 2016 OECD Economic Survey of Poland (wersja angielska) (PDF 1002 KB)

 

Źródło: Mionisterstwo Rozwoju