Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuRozmowy polsko-nowozelandzkie

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Benedykt Kotkiewicz | 2016-03-23 08:17:29
nowa zelandia, rozmowy, spotkanie, rolnictwo, eksoport

Podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki spotkał 21 marca ze Specjalnym Wysłannikiem Nowej Zelandii ds. Rolnictwa i Handlu Towarami Rolnymi Mike’m Petersen’em. Omówione zostały bieżące kwestie w dwustronnych kontaktach handlowych, innowacyjne rozwiązania dotyczące zarządzania rolnictwem, a także perspektywy rozwoju współpracy w rolnictwie, w szczególności w dziedzinie mleczarstwa i hodowli owiec.

Wiceminister Zarudzki podkreślił, że Polska jest zainteresowana rozwojem wymiany handlowej z Nową Zelandią, poprzez poszerzenie polskiego asortymentu eksportowego. Obie strony odnotowały utrzymującą się rosnąca dynamikę obrotów oraz wyraziły nadzieję na jej wzrost w kolejnych latach.

Podczas spotkania omówiono również kwestię innowacyjnych badań nad emisją gazów cieplarnianych w rolnictwie. W tym kontekście podkreślono zaangażowanie Polski we współpracę, która ma na celu wymianę wiedzy w zakresie łagodzenia skutków zmian klimatu i redukcji emisji gazów cieplarnianych przy jednoczesnym zwiększeniu produkcji rolno-spożywczej. Mike Petersen przedstawił najnowsze osiągnięcia swojego kraju w tej dziedzinie. Podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki podkreślił, że uczestnictwo w tej inicjatywie daje doskonałe możliwości wymiany doświadczeń, a także transferu wiedzy od nauki do praktyki, zapewnił także, że strona polska jest zainteresowana dalszym rozwojem współpracy naukowo – badawczej.

Przedstawił również polskie osiągnięcia w zakresie innowacyjnych rozwiązań naukowych wdrażanych do praktyki rolniczej. Poinformował stronę nowozelandzką o uruchomieniu sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR), w której uczestniczą nadzorowane instytuty badawcze.

Obie strony wyraziły zainteresowanie rozwojem współpracy i wymiany wiedzy eksperckiej w tym zakresie.