Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPolska i Niemcy rozwijają relacje handlowe

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Benedykt Kotkiewicz | 2016-03-24 10:08:30
polska, niemcy, współpraca, eksport, wymiana handlowa

Współpraca gospodarcza i inwestycyjna oraz priorytety planu odpowiedzialnego rozwoju to główne tematy spotkania wicepremiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Rozmowy z przedsiębiorcami odbyły się 21 marca 2016 r. Wicepremier Morawiecki przedstawił założenia planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju.

WiceWicepremier Morawiecki przedstawił założenia planu na rzecz  

"To nowy model wzrostu gospodarki, oparty na konkurencyjnym przemyśle, ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorstw, zwiększeniu udziału inwestycji do 25 proc. PKB oraz zrównoważonym rozwój społecznym i regionalnym. Chcemy, by stabilna, pozytywna sytuacja Polski znajdowała odzwierciedlenie również w strukturze przemysłu i eksportu"– zaznaczył.

odpowiedzialnego rozwoju.premier Morawiecki przedstawił założenia planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju.

Jak zauważył wicepremier Morawiecki, doskonałą podstawą polsko-niemieckich relacji gospodarczych jest wymiana handlowa, która w 2015 r. wzrosły o 10 proc. (88 mld euro).

"Polska awansowała na piąte miejsce jako partner handlowy Niemiec wśród krajów europejskich i siódme - w skali globalnej"– przypomniał.

Wskazał też na ważną rolę inwestycji niemieckich w Polsce.

"Firmy niemieckie utworzyły w Polsce 300 tys. miejsc pracy. Nie jest to jednak ruch jednostronny. Polskie inwestycje w Niemczech mają wartość 2 mld euro, a w ich ramach utworzono 25 tys. miejsc pracy. Wskazuje to, że na oba kraje odnoszą korzyści z powodu braku istotnych barier handlowych zarówno w imporcie, jak i eksporcie"- nadmienił.

Podczas spotkania przewidziano również sesję pytań, na które odpowiedzi udzielał wicepremier Mateusz Morawiecki. Przedsiębiorców interesowały m.in. instrumenty wsparcia inwestycji zagranicznych, rynek zamówień publicznych, szczegółowe wsparcie dla MŚP, kwestie związane z rozwojem szkolnictwa zawodowego w Polsce czy promocja polskiej gospodarki za granicą. W spotkaniu, zorganizowanym przez Polsko-Niemiecką Izbę Handlowo-Przemysłową, udział wzięło ponad 130 firm.

 

Source: Ministerstwo Rozwoju