Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWizyta ambasadorów Mołdawii i Francji

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Benedykt Kotkiewicz | 2016-03-29 08:28:10
freancja, mołdawia, ministerstwo rozwoju, spotkanie z ambasadorami

Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński spotkał się z ambasadorami Mołdawii i Francji w Polsce. Rozmawiano między innymi o współpracy gospodarczej pomiędzy krajami.

 

Mołdawia należy do państw wspieranych przez Polskę w ramach współpracy rozwojowej. Rocznie na projekty przeznaczane jest średnio 6 mln zł. Od 2004 r. do 2015 r. zrealizowano ich 242. Jednym z obszarów wsparcia jest rozwój regionalny i budowa potencjału administracji publicznej. Ministerstwo Rozwoju wspomogło mołdawski odpowiednik w przeprowadzeniu zmiany modelu programowania i wdrażania polityki regionalnej.

 

"Finalnym elementem wszystkich naszych działań w tym zakresie było przygotowanie przez stronę mołdawską dokumentu strategicznego – Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego na lata 2016-2020"– powiedział wiceminister Jerzy Kwieciński podczas spotkania z Iurie Bodrug, ambasadorem Mołdawii.

 

Dodał, że istotnym elementem współpracy między krajami są cyklicznie przeprowadzane posiedzenia Polsko-Mołdawskiej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej. Pod koniec marca odbędzie się jej piąta edycja.

"Wysoko oceniamy dotychczasową współpracę gospodarczą z Francją, jednym z naszych strategicznych partnerów handlowych i inwestycyjnych" – zaznaczył wiceminister Jerzy Kwieciński podczas spotkania z ambasadorem Francji Pierre’em Buhlerem.

 

Francja jest czwartym rynkiem eksportowym Polski (wielkość polskiego eksportu w 2015 r. to 9,9 mld euro) i piątym importowym (wielkość importu z Francji w 2015 r., to 6,5 mld euro). Zatem w wymianie handlowej notowane jest wynoszące ponad 3,3 mld euro saldo na korzyść Polski. Aktualna dynamika wzrostu polskiego eksportu na rynek francuski przekracza 7%.

"Doceniamy zaangażowanie inwestycyjne ponad 1300 firm francuskich w Polsce. Skumulowana wartość francuskich inwestycji bezpośrednich wynosi 19,9 mld euro i daje Francji czwarte miejsce wśród największych inwestorów zagranicznych w Polsce. Liczymy na ich dalsze zaangażowanie inwestycyjne w Polsce" – podkreślił wiceszef resortu.

 

 

Źródło: Ministerstwo Rozwoju: