Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKomisja ogłosiła konsultacje społeczne dotyczące wymiany gospodarczej i handlowej Unia Europejska –Turcja

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Benedykt Kotkiewicz | 2016-04-06 12:53:47
konsultacje, ue, unia, turcja, porozumienie, komisja europejska

Celem konsultacji społecznych jest zebranie szczegółowych opinii na temat przyszłości relacji handlowych i gospodarczych pomiędzy Unią Europejską i Turcją. Rezultaty konsultacji zasilą informacjami Ocenę Skutków, którą aktualnie sporządza Komisja Europejska w związku z potencjalną modernizacją unii celnej pomiędzy Unią Europejską a Turcją i możliwym rozszerzeniem preferencyjnego porozumienia handlowego Unia Europejska –Turcja.

Konsultacje społeczne dają możliwość wszystkim zainteresowanym wyrażenia opinii na temat Oceny Skutków, która będzie dołączona do planowanej rekomendacji Komisji Europejskiej na temat modernizacji unii celnej i rozszerzenia preferencyjnego porozumienia handlowego Unia Europejska –Turcja.

Konsultacje społeczne będą otwarte przez 12 tygodni (dzień zamknięcia konsultacji 09/06/2016).

Kontekst konsultacji

Preferencyjne porozumienie handlowe Unia Europejska-Turcja reguluje Układ o Stowarzyszeniu i kolejne decyzje, w tym Unia Celna ( ograniczona tylko do towarów) i handlowe ustępstwa w sektorze rolnym. Ponadto zostało podpisane Porozumienie o Wolnym Handlu dotyczące większości produktów z węgla i stali. Instrumenty regulujące te relacje handlowe zostały podpisane w latach 1995, 1996 i 1998, chociaż niektóre poprawki zostały dodane później.

Relacje handlowe Unia Europejska – Turcja są bardzo rozwinięte i w ciągu ostatniej dekady bilateralny handel wzrósł czterokrotnie przy jednoczesnym wzroście integracji gospodarczej i przemysłowej.

W 2015 roku handel dobrami wynosił 140 bilionów Euro (przy pozytywnym balansie 17 bilionów na korzyść Unii Europejskiej), robiąc z Turcji piątego partnera handlowego Unii podczas gdy Unia Europejska stała się pierwszym partnerem handlowym Turcji.

Dodatkowo bilateralny handel usługami wynosił 27 bilionów w 2014 roku. Ponadto Unia Europejska jest źródłem dwóch trzecich zachodnich inwestycji w Turcji.

W maju 2015 roku Komisarz do spraw Handlu i turecki minister gospodarki wspólnie zainicjowali proces ulepszania bilateralnych stosunków handlowych i gospodarczych pomiędzy Unią Europejską i Turcją. Proces ten obejmuje zwiększenie relacji handlowych w zamówieniach publicznych, większą liberalizację handlu produktami rolnymi i modernizację Unii Celnej.

Komunikat Komisji Handel dla wszystkich- w kierunku bardziej odpowiedzialnej polityki handlowej i inwestycyjnej definiuje priorytety, inicjatywy i ogólny kierunek polityki Unii Europejskiej.

Więcej informacji

Bezpośredni link do wyników konsultacji

Oświadczenie o ochronie danych osobowych

Relacje handlowe Turcja –Unia Europejska

 

Źródło: Komisja Europejska

Opracowanie

Stowarzyszenie Europa Kujaw i Pomorza

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Centrum likwidacji szkód powypadkowych

Miałeś wypadek albo stłuczkę i nie wiesz co zrobić? Nic straconego! Nasz zespół zajmie się Twoim ...
Polska - Pilzno 2021-10-20 Dodał: Omega Trucks Transport i logistyka, Pozostały sprzęt transportowy, Części i akcesoria samochodowe Zobacz ofertę

Zlewy i zlewozmywaki do twojej kuchni - SINK Quality

Nowoczesny design oraz najwyższa jakość zlewów granitowych – poznaj markę Sink Quality. Pasują on...
Polska - Siekierki Wielkie 2021-10-19 Dodał: Sink Quality Wyposażenie wnętrz Zobacz ofertę

Kancelaria Radcy Prawnego Jarosław Baraniak

Kancelaria Radcy Prawnego Jarosława Baraniaka służy pomocą w zakresie usług prawnych. Każda spraw...
Polska - ŁÓDŹ 2021-10-18 Dodał: Jarosław Baraniak Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert