Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWiceminister Domagalski na spotkaniu z Radą Nadzorczą Business Sweden

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Tatjana Tyszkiewicz | 2016-04-18 10:05:06
wiceminister radosław domagalski na zaproszenie ambasador szwecji ingi eriksson fogh wziął udział w spotkaniu z radą nadzorczą business sweden. rozmowy odbyły się 14 kwietnia 2016 r. w warszawie.

Szwecja, rozmowy, rada nadzorcza

Szwecja według danych za 2015 r. jest 11 partnerem Polski w świecie i 8 w UE pod względem obrotów handlowych, z udziałem w eksporcie 2,75 proc. i w imporcie 1,84 proc. Polskie obroty towarowe ze Szwecją w ostatnich latach charakteryzowały się bardzo dynamicznym wzrostem. Od roku 1998 uległy podwojeniu. Udział Polski w obrotach Szwecji jest również istotny. W 2014 r. Polska znajdowała się na 11 miejscu wśród odbiorców szwedzkich towarów i także na 11 wśród krajów eksportujących na rynek szwedzki – z udziałem odpowiednio 3 proc. i 3,2 proc. Nasz kraj jest miejscem lokalizacji licznych zakładów produkcyjnych firm szwedzkich w związku z ich dużą internacjonalizacją. Wśród głównych produktów importowanych przez Szwecję są chemikalia, żywność, pojazdy, urządzenia informatyczne i telekomunikacyjne oraz tekstylia. Ponadto Szwecja w 2014 r. była 9 inwestorem w Polsce z udziałem w inwestycjach bezpośrednich ogółem ok. 2,76 proc.

Agencja Business Sweden, z której Radą Nadzorczą i Zarządem spotkał się wiceminister Domagalski, jest szwedzką organizacją promocji handlu i inwestycji z siedzibą w Sztokholmie opartą na partnerstwie administracji rządowej i biznesu. Została utworzona w 2013 r. z połączenia dotychczasowej instytucji promocji eksportu - Szwedzkiej Rady ds. Handlu (Exportrådet, Swedish Trade Council) oraz agencji Invest Sweden promującej inwestycje. Obecnie agencja zatrudnia około 500 pracowników w 57 krajach, w tym 10 w Polsce.

Jak zapewnił wiceminister Domagalski podczas rozmów, będzie coraz więcej polskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych w innych krajach. Dodał, że wskazuje na to logika procesów internacjonalizacji.

"Do tej pory polskie bezpośrednie inwestycje zagranicznie były relatywnie niewielkie. Chcemy wzorem innych państw zwiększyć ilość naszych inwestycji, w szczególności w rozwijających się krajach Azji, Ameryki Południowej i Afryki. To wzmocni pozycję konkurencyjną polskich firm i ich udział w swiatowej gospodarce" – powiedział.

Wiceszef resortu rozwoju podkreślił również, że Polska jest otwarta na inwestorów zagranicznych.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Poidełko dla ptaków do ogrodu

Dekoracją tego poidełka są 4 ptaszki siedzące na krawędzi misy. Poidełko dla ptaków w ogrodzie to...
Polska - Nowa Sól 2021-04-09 Dodał: Jacek Hłubowski Rzemiosło artystyczne Zobacz ofertę

Poidełko dla ptaków - fontanna

Mała fontanna, która może pełnić też rolę poidełka , ma tę zaletę że słychać jeszcze przy tym szu...
Polska - Nowa Sól 2021-04-09 Dodał: Jacek Hłubowski Rzemiosło artystyczne Zobacz ofertę

Pagoda - orientalna ozdoba do ogrodu

W aktualnej ofercie oferowana przez nas betonowa i popularna Pagoda ogrodowa jest dostępna w wie...
Polska - Nowa Sól 2020-06-01 Dodał: Jacek Hłubowski Rzemiosło artystyczne Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert