Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSympozjum Wysokiego Szczebla na temat sytuacji światowego przemysłu stalowego

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Benedykt Kotkiewicz | 2016-04-19 08:43:19
sympozjum, stal, import, eksport, produkcja stali, handel stalą, przemysł stalowy

Wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński przewodniczył polskiej delegacji w Brukseli podczas sympozjum, którego celem było omówienie bieżących kwestii związanych z sytuacją światowego rynku stali. Wiceszef resortu zaprezentował również stanowisko Polski podczas obrad Międzyrządowego Okrągłego Stołu. Głównym tematem rozmów przedstawicieli wysokiego szczebla krajów, będących członkami OECD, w tym komisarzy UE i ministrów, były możliwe działania, które pozwolą na rozwiązanie problemów związanych z nadwyżką zdolności produkcyjnej w tym sektorze. Nadwyżka produkcji stali doprowadziła do dużego wzrostu podaży, destabilizując światowe rynki i obniżając ceny stali na całym świecie. Dodatkowo taka sytuacja spowodowała falę nieuczciwych praktyk handlowych zakłócających równe warunki globalnej konkurencji.

"Sektor stalowy w Polsce, sprywatyzowany dekadę temu, w ostatnich latach został całkowicie zmodernizowany. Inwestycje o wartości ponad 11 mld z pozwoliły na rozwój innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które są efektywne ekonomicznie, ale też spełniają wysokie wymagania w zakresie ochrony środowiska" – mówił wiceminister Kościński.
"W przeciwieństwie do UE, która utrzymuje nadwyżkę eksportu nad importem wyrobów stalowych, Polska notuje deficyt handlu zagranicznego, a import wyrobów stalowych do Polski sięga 60 proc. krajowego zużycia" – zaznaczył wiceszef resortu.

Dodał, że zdolności produkcyjne polskiego sektora hutniczego są w pełni dostosowane do potrzeb rynku i pozostają na stabilnym poziomie nieco ponad 12 mln ton.

Wiceminister Kościński zadeklarował, że Polska jest zainteresowana globalnymi zmianami w przemyśle stalowym i popiera zwiększenie przejrzystości w zarządzaniu produkcją stali w oparciu o doświadczenia i wytyczne Komitetu Stali OECD.

Spotkanie odbyło się z inicjatywy Komitetu Stalowego OECD oraz przedstawicieli rządu Belgii. W dyskusji wzięli udział także przedstawiciele Chińskiej Republiki Ludowej oraz innych państw spoza OECD.

 

Źródło: Ministerstwo Rozwoju

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Poidełko dla ptaków do ogrodu

Dekoracją tego poidełka są 4 ptaszki siedzące na krawędzi misy. Poidełko dla ptaków w ogrodzie to...
Polska - Nowa Sól 2021-04-09 Dodał: Jacek Hłubowski Rzemiosło artystyczne Zobacz ofertę

Poidełko dla ptaków - fontanna

Mała fontanna, która może pełnić też rolę poidełka , ma tę zaletę że słychać jeszcze przy tym szu...
Polska - Nowa Sól 2021-04-09 Dodał: Jacek Hłubowski Rzemiosło artystyczne Zobacz ofertę

Pagoda - orientalna ozdoba do ogrodu

W aktualnej ofercie oferowana przez nas betonowa i popularna Pagoda ogrodowa jest dostępna w wie...
Polska - Nowa Sól 2020-06-01 Dodał: Jacek Hłubowski Rzemiosło artystyczne Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert