Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPolska delegacja w Kazachstanie. Umowa na udział Polski w Expo 2017 podpisana

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Tatjana Tyszkiewicz | 2016-05-30 10:37:06
kazachstan, astana, umowa

W stolicy Kazachstanu zakończyło się IX Astańskie Forum Ekonomiczne. W wydarzeniu uczestniczyła polska delegacja, której przewodniczył wiceminister rozwoju Radosław Domagalski. Pierwszego dnia wizyty przeprowadzono rozmowy gospodarcze z przedstawicielami rządu kazachstańskiego i władz Astany oraz podpisano umowę uczestnictwa Polski w Astana EXPO 2017.

Pierwszego dnia wizyty wiceminister Domagalski spotkał się z Romanem Wasilenko, wiceministrem spraw zagranicznych Kazachstanu, współprzewodniczącym Polsko-Kazachstańskiej Komisji Międzyrządowej oraz Rapilem Żoszybajewem, Komisarzem Generalnym Astana EXPO 2017. Stolica Kazachstanu będzie gospodarzem światowej wystawy w przyszłym roku, natomiast Polska zamierza wkrótce zgłosić formalnie kandydaturę Łodzi do organizacji tego wydarzenia w 2022 r.

Wiceminister Domagalski wziął udział w uroczystym podpisaniu umowy uczestnictwa Polski w Astana EXPO 2017. Ze strony polskiej umowę podpisał Andrzej Stefański, Komisarz Sekcji Polskiej Międzynarodowej Wystawy EXPO 2017 w Astanie. Kazachstan reprezentował Komisarz Generalny Rapil Żoszybajew

 

"Podpisanie umowy jest świadectwem wagi, jaką Rząd RP przykłada do udziału w tym ważnym wydarzeniu" – powiedział wiceminister Domagalski.

Podziękował także kazachstańskim instytucjom zaangażowanym w przygotowania do Astana Expo 2017.

W Polsce trwają przygotowania do udziału w wystawie w 2017 r. Ważna część polskiej ekspozycji na Astana Expo 2017 będzie poświęcona promocji kandydatury Łodzi. Będzie ona też zgodna z głównym tematem wystawy, jakim jest energia przyszłości oraz 3 podtematami, czyli ograniczenie emisji CO2, życie zgodnie z zasadami efektywności energetycznej, upowszechnienie dostępu do energii.

Wiceminister wziął również udział sesji panelowej „Współpraca Europy i Azji w zakresie możliwości produkcyjnych”, która odbyła się podczas Forum Krajów Jedwabnego Szlaku. Podczas panelu rozmawiano m.in. o realizacji projektów w ramach koncepcji Nowego Jedwabnego Szlaku Wiceminister Domagalski zaakcentował znaczenie rozwoju współpracy produkcyjnej z Chinami i Kazachstanem.

 

"Polska wiąże istotne nadzieje ze wzmocnieniem współpracy w regionie w związku z udziałem naszego kraju w Azjatyckim Banku Inwestycji Infrastrukturalnych" – podkreślił.

Podczas spotkania z wiceministrem ds. gospodarki narodowej Timurem Żaksyłykowem poruszono m.in. takie tematy jak współpraca gospodarcza między obu krajami oraz rządowy program prywatyzacji w Kazachstanie.

Wiceminister Domagalski spotkał się także z Andrejem Łukinem, wiceakimem Astany. W spotkaniu uczestniczyli także polscy przedsiębiorcy.

"Pragniemy zachęcić władze miejskie Astany do zwrócenia uwagi na potencjał firm z udziałem polskiego kapitału zainteresowanych uczestnictwem w projektach infrastrukturalnych w Astanie" – powiedział wiceminister.

Zadeklarował również chęć zapoznania się z nowymi rozwiązaniami, które mają zachęcić zagraniczne firmy do inwestowania w Astanie. Chodzi m.in. o specjalne strefy finansowe i ekonomiczne.

***

Odbywające się w dniach 25-27 maja forum jest jednym z największych i znaczących wydarzeń gospodarczych w Azji Środkowej. Biorą w nim udział przedstawiciele środowisk politycznych, gospodarczych, finansowych oraz biznesowych, wybitne osobistości ze świata nauki oraz przedsiębiorcy z kilkudziesięciu krajów. Tegoroczne spotkanie odbywa się pod hasłem „Nowe realia gospodarcze: dywersyfikacja, innowacje i ekonomia wiedzy”. W skład polskiej delegacji na to wydarzenie weszli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju, Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, miasta Łodzi (jako miasta ubiegające się o organizację światowej wystawy EXPO 2022), Banku Gospodarstwa Krajowego oraz polscy przedsiębiorcy.

Kazachstan jest najbogatszym i najbardziej rozwiniętym gospodarczo krajem Azji Centralnej. Decydują o tym m.in. znaczne zasoby surowców naturalnych (ropy naftowej, gazu ziemnego, węgla i uranu) i otwartość na zagranicznych inwestorów. W 2015 r. Kazachstan stał się pełnoprawnym członkiem Światowej Organizacji Handlu (WTO), a w marcu 2016 r. ratyfikował umowę o wzmocnionym partnerstwie i współpracy z Unią Europejską. Według wstępnych danych w 2015 r. obroty handlowe pomiędzy Polską a Kazachstanem osiągnęły poziom blisko 1,3 mld dolarów.

 

Źródło: Ministerstwo Rozwoju