Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSpotkanie Komisji Handlu Międzynarodowego Parlamentu Europejskiego - 9 i 10 listopad 2016 roku

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Benedykt Kotkiewicz | 2016-11-25 09:46:17
parlament europejski, komisja handlu międzynarodowego, ceta, sprawozdanie

9 i 10 listopada w Parlamencie Europejskim odbyło się spotkanie Komisji Handlu Międzynarodowego, której prezydentem jest Bernd Lange (Niemcy) z Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów. Podczas spotkania dyskutowano na wiele tematów dotyczących międzynarodowego handlu i polityki handlowej Unii Europejskiej, które wymieniam na końcu tego artykułu. Jednak najpoważniejszą dyskusję wywołała CETA, nad przyjęciem której Parlament Europejski ma głosować na początku 2017 roku.

 

Przewodniczący Komisji Berndt Lange stwierdził, że Parlament Europejski nie był wystarczająco informowany przez Radę Europy o negocjacjach Ceta.” Jest wiele pytań , które wymagają odpowiedzi” stwierdził Lange. Sorn Morris (Rumunia) z Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów również był tego zdania, podkreślając moralną i polityczną potrzebę jasności sytuacji przed głosowaniem nad Ceta. David Cambell Bannerman (Wielka Brytania) z Europejskich Konserwatystów i Reformatorów podkreślił, że wybór na prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa zmieniło atmosferę wokół światowego handlu i w danym momencie nie znamy intencji nowego prezydenta i na przykład przyszłość Nafta (Północnoamerykański Układ Wolnego Handlu) jest pod znakiem zapytania. Natomiast Marietje Schaake (Holandia) z Grupy Porozumienia Liberałów i Demokratów na Rzecz Europy zaznaczyła, że należy przeciwstawić się tym, którzy widzą handel jako sposób na niszczenie Unii Europejskiej. Podkreśliła, że w kontekście wyboru Trumpa na prezydenta powinniśmy spojrzeć na sytuację szerzej i dobrze przemyśleć konsekwencje naszych decyzji. Tymczasem Ann-Marie Mineur (Holandia), że Zjednoczonej Lewicy Europejskiej - Nordycka Zielona Lewica stwierdziła, że Ceta nie jest zwykłą umową i jej wpływ na europejski system prawny i społeczeństwo powinien być dobrze przemyślany. W tym momencie przewodniczący komisji Berndt Lange wtrącił, że Parlament ma obowiązek dyskutować nad Ceta i ewaluować wszelkie jej konsekwencje.

Dyskusje kontynuował Philippe Loiseau (Francja) z Grupy Europa Narodów i Wolności , który stwierdził, że wybór Donalda Trumpa świadczy o tym, iż ludzie są przeciw polityce wolnego handlu. Według niego konsekwencją Ceta będzie nieuczciwa konkurencja rolników kanadyjskich, którzy będą mogli sprzedawać swoje wyroby o 35% taniej, a także dalsza marginalizacja parlamentów narodowych. Daniel Caspary (Niemcy ) z Grupy Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci) nie zgodził się z przedmówcą i zaznaczył, że Ceta chroni rolników, a także polepszy ich sytuację, chroniąc na przykład oznakowania geograficzne. Obecnie w Kanadzie chronionych jest około 20 oznakowań geograficznych, podczas gdy Ceta sprawi, że Kanada zaakceptuje definicję oznakowań i zobowiązuje się chronić ponad 1000, stwierdził Caspary. „ Czy odrzucenie Ceta naprawdę chroni naszych rolników?”, zapytał, dodając, iż nie jest prawdą , że Parlament Europejski nie był włączony w dyskusję nad Ceta w ciągu ostatnich dwóch lat. Marie Arena (Belgia) z grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów stwierdziła, że aby głosować nad Ceta Parlament Europejski musi poczekać na orzeczenie Trybunału Europejskiego. „ Musimy wiedzieć nad czym głosujemy”- oznajmiła. Frank Proust (Francja) z Grupy Europejskiej Partii Ludowej stwierdził, że trzeba mieć odwagę, aby zmienić sposób głosowania w Unii Europejskiej na większościowy. Według niego każdy dzień niepodpisanej Ceta jest dniem straconym dla europejskich przedsiębiorców. W przeciwieństwie do niego Franz Obermayr (Austria) z Europy Narodów i Grupy Wolności był zdania, iż powinno się pogratulować Walonom odwagi zadawania pytań i protestu. Wyraził ubolewanie, iż Austria nie miała tej odwagi.

Gościem specjalnym posiedzenia Komisji Handlu był Mauro Petriccione, dyrektor generalny w Dyrektoriacie Handlu. Mówił o Deklaracji Belgów , która wprowadza monitoring prac Komisji. Oznajmił, że Komisja chętnie się temu monitoringowi podda i nie ma żadnego problemu, aby parlamenty narodowe czuwały nad jej pracami. Stwierdził, że jednostronnie państwo nie może zablokować Ceta, chyba, że parlament nie ratyfikuje umowy. Oznajmił, ze Ceta nie ma wpływu na prerogatywy Unii Europejskiej w Światowej Organizacji Handlu i nie ma supernarodowej instytucji, która miałaby rządzić Kanadą i Unia Europejską. W razie jakichkolwiek problemów są specjalne mechanizmy, które rozwiązują spory.

Aby zobaczyć debatę proszę wejść na stronę Parlamentu Europejskiego.

Poniższe tematy były również poruszane na spotkaniu. Wszelkie opinie i sprawozdania można znaleźć na stronie Parlamentu Europejskiego.

 • Delegacja ad hoc do Buenos Aires, 31 października- 4 listopada
 • Porozumienie w formie wymiany listów pomiędzy Unia Europejska a Federacyjna Republika Brazylii
 • Olej palmowy i wylesianie lasów deszczowych
 • Zintegrowana polityka Unii Europejskiej w sprawie Arktyki
 • Polityka handlowa Unii Europejskiej a handel dziką fauną i florą
 • W kierunku nowych ram handlowych pomiędzy Unis Europejską i Turcją
 • Pomoc makrofinansowa dla Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego
 • Rozszerzenie postanowień umowy o partnerstwie i współpracy pomiędzy Wspólnotą Europejską a Uzbekistanem na dwustronny handel wyrobami włókienniczymi
 • Wstępna Umowa o partnerstwie gospodarczym UE/Ghana
 • Sprawozdanie roczne dotyczące polityki konkurencji Unii Europejskiej
 • Sprawozdanie roczne z działalności finansowej Europejskiego banku Inwestycyjnego
 • Wdrażanie Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych
 • Zawarcie kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej między Kanadą, z jednej strony, a Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z drugiej strony

 

Źródło

Parlament Europejski

Opracowanie

Stowarzyszenie Europa Kujaw i Pomorza

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Płotki przeciwśniegowe

Płotki śniegowe montujemy by zapobiec zrywaniu lub deformacji rynny w skrajnych wypadku i regionó...
Polska - POZNAŃ 2021-05-05 Dodał: Marcin Ciesielski Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

Rynny aluminiowe

Do zalet rynien aluminiowych można zaliczyć wcześniej wspomniana lekkość. Aluminium należy do sur...
Polska - POZNAŃ 2021-05-05 Dodał: Marcin Ciesielski Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

Rynny miedziane

Najpopularniejszymi materiałami stosowanymi do produkcji orynnowań są stal, aluminium oraz właśni...
Polska - POZNAŃ 2021-05-05 Dodał: Marcin Ciesielski Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert