Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSpotkanie Komisji Parlamentarnej Handlu Międzynarodowego 28/29 listopada

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Benedykt Kotkiewicz | 2016-12-12 10:56:34
inta, ceta, komisja europejska, parlament europejski

Podczas spotkania komisji INTA 28 i 29 listopada parlamentarzyści kontynuowali analizę porozumienia CETA, która będzie ratyfikowana w przyszłym roku. Parlamentarzyści zadawali pytania Komisarz do Spraw Handlu Cecylii Malmström i Komisarzowi ds. Rolnictwa Philowi Hoganowi na temat konsekwencji zawartych i negocjowanych umów o wolnym handlu na europejskie rolnictwo.

Podczas gdy rynki światowe oferują ogromne możliwości dla producentów rolnictwa, Unia Europejska jest także świadoma wrażliwości niektórych jego sektorów. Członkowie komisji międzynarodowego handlu i komisji rolnictwa dyskutowali nad konsekwencjami dwunastu porozumień handlowych, tych zbliżających się do konkluzji i tych w toku negocjacji: Stany Zjednoczone, Kanada, Mercosur, Australia, Nowa Zelandia, Japonia, Wietnam, Tajlandia, Turcja, Meksyk, Filipiny i Indonezja. Konsekwencje te zostały opisane w niedawno opublikowanych badaniach, które wzięły pod uwagę skumulowany efekt zanikania taryf i kwot, niwelowania barier niecłowych i wartość dodaną oznaczeń geograficznych. Rezultaty pokazują dwojaki wpływ na rolnictwo europejskie, z jednej strony znaczne korzyści dla sektora mlecznego i producentów wieprzowiny, z drugiej ryzyko dla sektora wołowiny i producentów ryżu. Europejski eksport żywności osiągnął swój rekordowy wynik we wrześniu tego roku, osiągając 11,5 miliardów Euro, w tym ogólny eksport od października 2015 do września 2016 osiągnął prawie 130 miliardów Euro.

Warto też dodać, iż społeczne aspekty umów handlowych są także w centrum zainteresowania komisji parlamentarnej INTA. Podczas gdy niektóry Eurodeputowani widzą umowy o wolnym handlu jako narzędzie promocji praw pracowniczych, inni boją się , iż mogą one obniżyć europejskie i narodowe standardy. Regułą jest iż każda progresywna umowa o wolnym handlu zawiera warunki regulacji praw pracowników tzw. „ Rozdziały Handlu i Zrównoważonego Rozwoju”. Komisja INTA dyskutowała razem z członkami komisji zatrudnienia nad możliwym wpływem umów na prawa pracowników.

 

Dodatkowe informacje

Badania nad zależnością pomiędzy umowami handlowymi i rolnictwem

Statystki rolnictwa UE

Transmisja z obrad Komisji INTA

Agenda spotkania 28/29 listopada

 

Opracowanie: Stowarzyszenie Europa Kujaw i Pomorza

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Płotki przeciwśniegowe

Płotki śniegowe montujemy by zapobiec zrywaniu lub deformacji rynny w skrajnych wypadku i regionó...
Polska - POZNAŃ 2021-05-05 Dodał: Marcin Ciesielski Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

Rynny aluminiowe

Do zalet rynien aluminiowych można zaliczyć wcześniej wspomniana lekkość. Aluminium należy do sur...
Polska - POZNAŃ 2021-05-05 Dodał: Marcin Ciesielski Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

Rynny miedziane

Najpopularniejszymi materiałami stosowanymi do produkcji orynnowań są stal, aluminium oraz właśni...
Polska - POZNAŃ 2021-05-05 Dodał: Marcin Ciesielski Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert