Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPrzedsiębiorczość - nowe myślenie w regionach na temat wspierania przedsiębiorczości

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Benedykt Kotkiewicz | 2016-12-08 09:31:58
przedsiębiorczość, wspieranie przedsiębiorczości, cosme, the enterprise europe network, erasmus

Wspieranie przedsiębiorczości i szukanie nowych rozwiązań dla tych działań jest kluczowe dla Europy. 1 grudnia w Stałym Przedstawicielstwie Hiszpanii odbyła się konferencja, organizowana przez ERRIN i region Estremadura pod tytułem „Przedsiębiorczość – nowe myślenie w regionach na temat przedsiębiorczości”.

Podczas konferencji przedstawiciele regionów dyskutowali na temat możliwości wspierania przedsiębiorczości, które nie zawsze były nowe w rozumieniu całej Unii Europejskiej, ale dla tych regonów były nowatorskie. Wszyscy przedstawiciele regionów uczestniczący w konferencji zgodzili się, że głównym problemem dla przedsiębiorstw jest różnica w legislacji europejskiej i narodowej. Często narodowe prawo narzuca bardzo restrykcyjne reguły, które ograniczają dostęp do mikro kredytów jak na przykład w Grecji czy w Hiszpanii.

Wspieraniem przedsiębiorczości, wzmocnieniem konkurencyjności i trwałością unijnych przedsiębiorstw zajmuje się program COSME (Programme for the Competitiveness of Enterprises and small and medium-sized enterprises). Cosme ma za zadanie ułatwienie dostępu do mikro kredytów dla nowych i istniejących przedsiębiorstw. Jest on zbudowany na sukcesie CIP (Competitiveness and Innovation Framework Programme) na lata 2007-2013, który zmobilizował 20 miliardów pożyczek dla małych i średnich przedsiębiorstw i 3 miliardy inwestycji venture capital. Ponad 378 tysięcy średnich i małych przedsiębiorstw otrzymało pomoc w dostępie do funduszy.

Głównym instrumentem pomagającym przedsiębiorstwom dostępie do rynków jest The Enterprise Europe Network, który organizuje współpracę przedsiębiorstw z różnych krajów europejskich, pomaga w dostępie do projektów europejskich i Horizon 2020, radzi w zrozumieniu europejskiego prawa, standardów i własności intelektualnej. The Enterprise Europe Network wspiera firmy w ich międzynarodowej ekspansji, innowacyjności, a także zbiera ich opinie dotyczące zmian w europejskiej legislacji.

W Unii Europejskiej działają też różne organizacje, które zajmują się promowaniem przedsiębiorczości jak inaugurowana w 2011 European Network of Mentors for Women Enterpreneurs czy Erasmus for Young Enterpreneurs.

8 grudnia 2016 roku wewnętrznym spotkaniem w Komisji Europejskiej rozpocznie się ewaluacja programu COSME, po którym nastąpi publiczna konsultacja na temat efektywności tego programu. Jeżeli Państwo mają jakiekolwiek pytania czy uwagi dotyczące Cosme proszę o kontakt z ERRIN-em lub pisząc mejla do Biura w Brukseli na brussels@kujawsko-pomorskie.pl do końca stycznia.

 

Więcej informacji

Prezentacje z konferencji ERRIN

 

Opracowanie

Stowarzyszenie Europa Kujaw i Pomorza

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Płotki przeciwśniegowe

Płotki śniegowe montujemy by zapobiec zrywaniu lub deformacji rynny w skrajnych wypadku i regionó...
Polska - POZNAŃ 2021-05-05 Dodał: Marcin Ciesielski Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

Rynny aluminiowe

Do zalet rynien aluminiowych można zaliczyć wcześniej wspomniana lekkość. Aluminium należy do sur...
Polska - POZNAŃ 2021-05-05 Dodał: Marcin Ciesielski Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

Rynny miedziane

Najpopularniejszymi materiałami stosowanymi do produkcji orynnowań są stal, aluminium oraz właśni...
Polska - POZNAŃ 2021-05-05 Dodał: Marcin Ciesielski Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert