Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSpotkanie Komisji Handlu Międzynarodowego w Paramencie Europejskim

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Benedykt Kotkiewicz | 2017-06-09 15:52:44
ceta, umowa, kanada, wolny handel, podpisanie umowy

408 głosami, 254 głosami przeciwko i 33 wstrzymującymi się od głosu Parlament Europejski dał w końcu zielone światło dla CETA, Kompleksowej Umowy Gospodarczej i Handlowej z Kanadą.

  •  Negocjacje nad CETA rozpoczęły się 6 maja 2009 roku w Pradze, a sama umowa zostanie prowizorycznie zaaplikowana w kwietniu 2017 roku. Umowa musi być ratyfikowana przez narodowe parlamenty w Unii Europejskiej. Justin Trudeau, premier Kanady, stwierdził, iż jest to wielki postęp w stosunkach Unia Europejska-Kanada.
  • Członkowie Parlamentu Europejskiego odwiedzili Meksyk, po tym jak Unia Europejska i Meksyk zgodziły się przyspieszyć negocjacje na temat Globalnego Porozumienia.
  • INTA dyskutowała też na temat przyszłości Instrumentów Obrony Handlu. Dyskusja skupiła się nad propozycjami Komisji Europejskiej na temat modernizacji instrumentów obrony handlu tj. środków antydumpingowych i antysubsydialnych. Parlament zredagował już swoją pierwszą opinię w celu wejścia w formalny dialog z Komisją i Radą.
  • Poruszane zostały także kwestie modernizacji unii celnej pomiędzy Unią Europejską a Turcją, który do tej pory jest regulowany porozumieniem prawnym z 1963 roku (Układ z Ankary) i szeregiem innych decyzji przyjętych po tej dacie. Przesłanką do przyszłych negocjacji jest nie tylko fakt przestarzałości aktualnie obowiązujących ram prawnych, ale także ich wąski zakres wykluczający najistotniejsze obszary dla stosunków handlowych, w tym rolnictwo, usługi, zamówienia publiczne, surowce, współpracę regulacyjną, zrównoważony rozwój, MŚP i ochronę inwestycji.
  • Pod koniec stycznia 2017 roku Unia Europejka i Indonezja zakończyły drugą turę negocjacji handlowych. Indonezja jest największym rynkiem południowo- wschodniej Azji z populacją liczącą około 250 milionów ludzi.

Więcej informacji

Posiedzenie Komisji Handlu Międzynarodowego

Parlament Europejski INTA

 

Opracowanie

Stowarzyszenie Europa Kujaw i Pomorza