Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuEuropean Biomass Industry Association: stowarzyszenie przemysłu przyszłości?

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Tatjana Tyszkiewicz | 2017-06-14 11:13:06
biomasa, energia, european biomass industry association, ue

Co to jest biomasa? Najprościej ujmując, biomasą nazywamy każdą masę, z której zbudowane są organizmy żywe. Świat zbudowany jest z materii, która posiada swoją masę, a tą materię, która buduje organizmy żywe nazywamy biomasą. Biomasa od zawsze była wykorzystywana przez człowieka do licznych celów, najczęściej do budowania schronienia i jako źródło energii.

W biurze przy Rondzie Schumanna spotykam się z Andreą Salimbeni z European Biomass Industry Association, organizacji, która wspiera przemysł przetwarzający biomasę.

 

EKIP: Dla ludzi, którzy nie wiedzą za dużo o przemyśle biomasy, co to jest i jaki ma on wpływ na nasze życie?

Andrea Salimbeni: W European Biomass Industry Association używamy terminologii “biomasy” w odniesieniu do jakiegokolwiek materiału biologicznego, który jest uzyskiwany z naturalnych organizmów (roślin, zwierząt). Dlatego wszystkie odpady z rolnictwa i leśnictwa, a także odpady spożywcze, biologiczne i zwierzęce ścieki, a także algi składają się na terminologię biomasy. Przemysł biomasy skupia się na zastosowaniu zielonych odpadów w produktach wysokiej jakości: produktach bioenergetycznych, biochemicznych, biomateriałach, bionawozach, gazach i biopliwach płynnych.

Rozwój przemysłu przetwarzającego biomasę przyczyni się do zastosowania biologicznych odpadów, które inaczej byłyby po prostu składowane, do redukcji zastosowania paliw kopalnych, a więc limitujących emisję gazów wywołujących efekt cieplarniany i przyczyniając się tym samym do polepszenia zdrowia środowiska. Ponadto efektywne zastosowanie organicznych zasobów przyczyni się do samowystarczalności energetycznej danego kraju.

 

EKIP: Jaka firma może stać się członkiem waszej organizacji?

AS: EUBIA zaprasza firmy, które już działają w sektorze związanym z biomasą (dostawcy technologii, firmy konsultingowe) i przemysł, który jest zainteresowany rozpoczęciem współpracy z sektorem biomasy, na przykład duży przemysł zainteresowany odnawialnymi źródłami energii. Oczywiście naszymi członkami są także centra badań.

 

EKIP: Ile kosztuje członkostwo?

AS: 500 Euro rocznie dla uniwersytetów i 1000 Euro rocznie dla członków stowarzyszonych, a 2000 Euro rocznie dla pełnoprawnych członków. Odsyłam do strony internetowej.

http://www.eubia.org/cms/membership/

 

EKIP: Jakie są korzyści członkostwa w European Biomass Industry Organization?

Networking. EUBIA ma dwadzieścia lat doświadczenia i ekspertyzy w rozwijaniu międzynarodowych konceptów bioenergetycznych. EUBIA otrzymała wiele nagród, jest członkiem Partnerstwa Odnawialnej Energii i członkiem fundatorem Globalnego Partnerstwa Bioenergii. Korzyścią z członkowska jest również dostęp do najnowszych informacji. Średnia cena za bilet na konferencję to 700 Euro. Stając się członkiem EUBIA dostajesz bilet na jedną międzynarodową konferencję za darmo i zniżkę 25%. EUBA jest obecnie partnerem w międzynarodowych projektach sfinansowanych w ramach Horizon 2020, a od 2016 roku rozpoczęła trzy nowe projekty. Członkostwo daje możliwość eksponowania swojego logo i informacji o swojej firmie na stronie internetowej EUBIA przez trzy miesiące. Więcej na temat korzyści z członkostwa można znaleźć na naszej stronie internetowej.

EKKIP: Czy jest wiele członków z Polski?

AS: W chwili obecnej naszym jedynym polskim członkiem jest Uniwersytet Wrocławski.

 

EKKIP: Jaki wpływ ma EUBIA na globalną dyskusję?

AS: Nasza organizacja współpracuje z międzynarodowymi agencjami i Komisją Europejską w różnych dziedzinach, na przykład pisaniu nowych regulacji, rozwojem nowych strategii, studiowaniu potencjału rynku biomasy. Organizujemy i współorganizujemy konferencje w Europie i na świecie, na przykład w Chinach, Południowej Afryce czy w Kanadzie.

 

Więcej informacji

http://www.eubia.org/cms/

 

 

Opracowanie

Stowarzyszenie Europa Kujaw i Pomorza