Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuHoreca Vorming przykładem jak rozwiązać problem staży zawodowych w Polsce?

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Tatjana Tyszkiewicz | 2017-06-14 11:14:51
szkolnictwo zawodowe, zasadadnicza szkoła zawodowa

Szkolnictwo zawodowe w Polsce przechodzi kryzys. Wybór zasadniczej szkoły zawodowej postrzegany jest jako mało prestiżowy, a ich uczniowie są często bardziej problematyczni i z reguły mają zdecydowanie gorsze wyniki w nauce niż ich koleżanki i koledzy w liceach ogólnokształcących. Co zrobić , aby polepszyć tą sytuację? Jak nadać sens i prestiż szkoleniom zawodowym? Jak sprawić, aby były one pożyteczne i wartościowe zarówno dla ucznia jak i dla pracodawcy? Aby dać młodym ludziom, którzy często nie dali rady zintegrować się w konwencjonalny sposób nauczania lepszy start?

 

 

Szkolnictwo zawodowe w Polsce przechodzi kryzys. Wybór zasadniczej szkoły zawodowej postrzegany jest jako mało prestiżowy, a ich uczniowie są często bardziej problematyczni i z reguły mają zdecydowanie gorsze wyniki w nauce niż ich koleżanki i koledzy w liceach ogólnokształcących. Co zrobić , aby polepszyć tą sytuację? Jak nadać sens i prestiż szkoleniom zawodowym? Jak sprawić, aby były one pożyteczne i wartościowe zarówno dla ucznia jak i dla pracodawcy, aby dać młodym ludziom, którzy często nie dali rady zintegrować się w konwencjonalny sposób nauczania, lepszy start?

Dzisiaj spotykamy się z Pieterem Tratsaert z Horeca , organizacji zajmującej się organizacją szkoleń zawodowych w przemyśle hotelarskim i restauracyjnym we Flandrii. Szkolenia te, wyróżnione przez Unię Europejską, są programami gdzie uczeń spędza dwa dni w tygodniu w szkole, a trzy w pracy. Każdy uczeń otrzymuje ustaloną pensję. Uczniowie, którzy często nie odnieśli sukcesu w konwencjonalnym systemie nauczania mają pomoc mentora, który czuwa nad ich stażem i jest formą pośrednika pomiędzy szkołą a pracodawcą. Sukcesem podejścia Horeca jest bardzo wysoki procent uczniów kończących staże z sukcesem, i to że zdecydowana większość z nich integruje się na rynku pracy po ich ukończeniu.

EKIP: Jak by Pan opisała w kilka słów Horeca Vlaanderen?

Pieter Tratsaert: Szkolenia zawodowe są organizowane przez Horeca Vorming . Horeca Vlaanderem jest związkiem zawodowym pracodawców w Horeca . Nasz zarząd składa się ze związków zawodowych i z pracodawców . Wspieramy i czuwamy nad standardem edukacji, aby sektor był silny. Wspieramy różne formy edukacji młodych w naszym sektorze, a także organizujemy szkolenia zawodowe.

EKIP: Prawie wszyscy studenci , którzy kończą szkolenia zawodowe znajdują zatrudnienie. Jaki jest sekret Państwa sukcesu?

PT: Większość studentów, którzy kończą nasze staże nabywają dobre umiejętności społeczne (punktualność, posłuszeństwo, praca zespołowa), co sprawia, iż są bardzo atrakcyjni dla pracodawców. Poza tym we Flandrii, w naszym sektorze jest duże zapotrzebowanie na pracowników.

EKIP: Czy istnieją procedury awaryjne w razie gdyby szkolenia zawodowe nie przebiegało bez problemów ?

PT: To zależy od indywidualnej instytucji. Aczkolwiek monitorujemy zarówno pracodawcę, jak i szkołę i mamy programy kontrolne, więc jesteśmy zaangażowani w przebieg stażu . W razie problemów są metody interwencji.

EKIP: Większość pracodawców organizujących staże w Polsce to małe i średnie przedsiębiorstwa. Czy miałby Pan jakieś rekomendacje dla polskich pracodawców , którzy zatrudniają stażystów ?

PT: We Flandrii większość pracodawców to także małe i średnie przedsiębiorstwa. Jako organizacja inwestujemy wiele środków we wspieranie pracodawców, którzy zatrudniają naszych stażystów. Zaczyna się to od obowiązkowego sprawdzania pracodawcy, obowiązkowe szkolenia mentorskie i bliski kontakt pomiędzy naszą organizacją a pracodawcą. Staże muszą mieć dobrą jakość i być użyteczne zarówno dla pracodawcy jak i ucznia.

Czy korzystają Państwo z funduszy Unii Europejskiej?

PT: Kilka instytucji uczestniczy w Erasmusie +. My jako organizacja nadrzędna nie, ale muszę dodać, że pracodawcy, którzy uczestniczą w naszych stażach korzystają z redukcji podatkowej w Belgii, a także z bonusu Europejskiego Funduszu Społecznego.

EKIP: Dziękuję za rozmowę.

Więcej informacji

https://www.horecavlaanderen.be/home

Opracowanie

Europejskie Stowarzyszenie Kujaw i Pomorza