Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPropozycja rozszerzenia preferencji handlowych Unii Europejskiej dla Ukrainy

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Benedykt Kotkiewicz | 2017-06-20 07:56:11
ukraina, komisja europejska, preferencje handlowe, eksport, wymina handlowa

Parlament Europejski uzgodnił możliwość rozszerzenia jednostronnych preferencji handlowych dla Ukrainy. Stosowna decyzja Komisji Europejskiej w sprawie udzielenia ukraińskim eksporterom dodatkowych preferencji handlowych (z wyłączeniem takich pozycji towarowych jak pomidory, pszenica i mocznik) podtrzymana została przez Parlament Europejski w dniu 1 czerwca 2017 r. Końcowa decyzja w w/w sprawie zapadnie podczas rozmów międzyresortowych UE, które odbędą się w dniu 12 czerwca 2017 r. w Strasburgu.


Pod koniec września 2016 r. Komisja Europejska wystąpiła z inicjatywą zwiększenia bezcłowych kontyngentów na szereg importowanych z Ukrainy do krajów Unii Europejskiej towarów rolnospożywczych.
W szczególności zaproponowano zwiększenie kontyngentów na eksport z Ukrainy
kukurydzy - o 650 tys. ton, pszenicy – o 100 tys. ton, jęczmienia -  o 350 tys. ton, kasz i ziaren przetworzonych – o 7,8 tys. ton, żyta – o 4 tys. ton, miodu – o 3 tys. ton, soku z winogron – o 500 ton, pomidorów przetworzonych – o 5 tys. ton.


Źródło: WPHI Ambasady RP w Kijowie/„Unian”, „Nowosti APK”