Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuStan Unii Europejskiej: łapiąc wiatr w żagle - doroczne przemówienie przewodniczącego Komisji Europejskiej

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Benedykt Kotkiewicz | 2017-09-14 12:41:10
komisja europejska, unia europejska, strasburg, junker, przemówienie

13 września 2017 roku przewodniczący Komisji Europejskiej Jean Claude Junker wygłosił przed posłami Parlamentu Europejskiego w Strasburgu doroczne przemówienie na temat Stanu Unii Europejskiej. Zaprezentował w nim swoje priorytety na przyszły rok i swoją wizję jak Unia Europejska mogłaby się rozwijać do roku 2025.

Przedstawił program działania dla bardziej zjednoczonej, silnej i bardziej demokratycznej Unii Europejskiej.

Junker powiedział dzisiaj: „ Wiatr znowu nam sprzyja. Aczkolwiek Unia Europejska nigdzie nie dopłynie jeżeli nie złapie tego wiatru . (…) Powinniśmy obrać kierunek na przyszłość. Jak pisał Mark Twain, za kilka lat będziemy bardziej rozczarowani tym czego nie zrobiliśmy niż tymi niż tym czego udało nam się dokonać. Teraz jest czas, aby budować zjednoczoną, silniejszą i bardziej demokratyczną Unię Europejską 2025 roku”.

Kilka faktów opublikowanych dzisiaj na stronie Komisji Europejskiej dotyka elementów poruszonych w przemówieniu przewiodniczącego Junkera.

 

Kilka kluczowych przesłań

Gospodarka

„Dziesięć lat od kryzysu ekonomia Unii w końcu odbija się od dna. I z nią nasze poczucie wiary w siebie. Nasi liderzy, Parlament i Komisja oddają Europę Unii „.

Handel

„Partnerzy z całego świata stoją u naszych drzwi, aby zarzec z nami porozumienia handlowe. Dzisiaj proponujemy otwarte negocjacje handlowe z Australią i Nowa Zelandią. (…) Powiedzmy sobie to raz jeszcze: nie jesteśmy naiwnymi zwolennikami gospodarki wolnorynkowej. Europa zawsze musi bronić swoich interesów strategicznych. To dlatego dzisiaj proponujemy nowy plan działania dla prześwietlania inwestycji”.

 

Więcej informacji

2017 broszura Stan Unii Europejskiej

Strona internetowa Stan Unii Europejskiej

Przemówienie

 

Opracowanie

Stowarzyszenie Europa Kujaw i Pomorza