Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuHoryzont 2020 – szansa dla polskiej nauki

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Benedykt Kotkiewicz | 2017-11-22 11:33:20
unia europejska, horyzont 2020, badania naukowe, dofinansowanioe badań naukowych, innowacja,

Program Ramowy Unii Europejskiej Horyzont 2020 z budżetem 77 miliardów Euro jest największym w historii Unii programem w zakresie badań naukowych i innowacji. Polska wciąż niestety znajduje się w grupie państw, które najsłabiej wykorzystują środki Horyzontu. Rozmawiamy z panem Andrzejem Galikiem z Zespołu Analiz i Statystyk.

Dlaczego Polska jest a szarym końcu w otrzymywaniu dofinansowania z programu Horyzont?

 

Polska od lat zajmuje pierwsze miejsce wśród nowych Krajów członkowskich UE pod względem uczestnictwa w Programach Ramowych UE. Natomiast w odniesieniu do liczby uczestnictw w projektach H2020 jest to pozycja 15 (wśród UE28):

1

 

Podobnie jest w odniesieniu do uzyskanego dofinansowania projektów H2020, a także uczestnictwa w koordynacji projektów H2020 – w każdym z tych przypadków Polska zajmuje 15 miejsce..

Polska należy do grupy krajów najbardziej aktywnych, ale nie liderów. Pozostałe kraje to tzw. „followers”.

Jeśli natomiast uczestnictwo Polski odniesiemy do naszych „możliwości”, a więc PKB, nakładów GERD (środków przeznaczanych na badania i rozwój), populacji mieszkańców czy do liczby badaczy (w odniesieniu do pełnych etatów – FTE) to wtedy nasza pozycja jest zdecydowanie niższa wśród EU28 i nie odzwierciedla naszego potencjału. Szczegóły przedstawione są w poniższych tabelach:

2

8


 

Jednak fakt, że Polska zajmuje dopiero 25 pozycję wśród EU28 (wykres poniżej) w porównaniu do dofinansowania uzyskanego na 1000€ GERD należy interpretować w odniesieniu do najbliższego otoczenia, w jakim się znalazła:

3

 

Otóż, dalsze pozycje zajmują Francja (26) i Niemcy (28), których udział w GERD UE wynosi odpowiednio 16,5% oraz 29,4% podczas gdy udział Polski wynosi zaledwie 1,4%.

 

Jak wypadają polskie małe i średnie przedsiębiorstwa w uzyskiwaniu funduszy z Horyzontu? Co powinny zrobić małe i średnie przedsiębiorstwa, aby polepszyć swoje uczestnictwo w Horyzoncie?

 

Rola Polskiego przemysłu wzrosła znacznie wśród polskich organizacji zarówno w uczestnictwie jak i w wielkości uzyskanego dofinansowania:

4

 

Z 78,8 mln€ aż blisko 88,7% (67 mln€) tego dofinansowania przypada w udziale polskim MŚP, gdzie 166 uczestników uzyskało w 404 konkursach H2020 dofinansowanie w wysokości blisko 67 mln€ w 195 projektach, z których 66 jest koordynowane przez Polskę.

5

 

W odniesieniu do reszty UE polskie MŚP radzą sobie bardzo dobrze, choć podobnie jak reszta organizacji z Polski zajmują 15 pozycję, pozostając jednocześnie na pierwszym miejscu wśród krajów UE13.

 

Jak wypada województwo kujawsko-pomorskie na tle innych województw?

 

Zespoły z kujawsko-pomorskiego (8) uczestniczą w 17 projektach, (w tym 6 koordynują), co razem daje 19 uczestnictw z kwotą dofinansowania na ponad 3,5 mln € (1,26% dofinansowania projektów PL); całkowity budżet projektów to 921,38 mln€.

 

Uczestnictwo i rola organizacji z woj. kujawsko-pomorskiego w programie HORYZONT 2020 sukcesywnie wzrasta.

6

 

Szczegóły tego uczestnictwa na tle reszty Polski przedstawia poniższa tabela:

 

7

 

 

W jakim stopniu zdaniem Pana Brexit wpłynie na Program Horyzont ?

 

Na wiosnę 2019 r. Wielka Brytania (UK) opuści UE. Negocjatorzy próbują uzgodnić m.in. zasady, na jakich organizacje z UK będą mogły kontynuować swoje uczestnictwo zarówno w H2020 jak i w kolejnych Programach Ramowych. Wg raportu KPK PB UE z maja 2017 r. UK jest największym beneficjentem PR HORYZONT 2020.

9

 

Liczba wspólnie realizowanych z UK projektów jest b. duża. Liczba uczestnictw pozostałych państw w projektach realizowanych razem z UK to aż 17 219, w tym 340 uczestnictw z Polski na kwotę ponad 76 mln€:

10


 

A więc, Brexit może odbić się bardzo negatywnie na działania UE w ramach H2020.

Wprawdzie UK jest największym beneficjentem H2020 jednakże , jeśli nie dojdzie do porozumienia i UK przestanie uczestniczyć w projektach HORYZONTu, to więcej środków przypadnie reszcie krajów UE. Z drugiej jednak strony UK jest jednym ze znaczących płatników do budżetu UE. W latach 2014-2015 UK wpłaciła do budżetu UE ponad 38,5 mld€ z czego do budżetu H2020 wpłynęło ponad 2,8 mld€. A więc budżet H2020 na lata 2019 i 2020 może być niższy o blisko 3 mld €, chyba że strony negocjacji osiągną porozumienie i Wielka Brytania będzie krajem stowarzyszonym z Programem Ramowy podobnie jak dzisiaj Norwegia, Szwajcaria czy Izrael.

 

Źródło: Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE,
Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN.

Opracowanie

Stowarzyszenie Europa Kujaw i Pomorza