Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuTempo inflacji na Litwie

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Benedykt Kotkiewicz | 2017-12-07 08:02:01
litwa, inflacja

Według danych Departamentu Statystyki, roczna stopa inflacji w październiku bieżącego roku wyniosła 4,4 %. Największy wpływ na roczny wzrost cen miał wzrost cen piwa (o 31,4 %), mleka i produktów mleczarskich, serów i jaj (o 13 %), usług placówek gastronomicznych (o 10,3 %), olejów, tłuszczów (o 19,9 %).

Jednocześnie odnotowano spadek cen energii elektrycznej (o 4,9 %) oraz wyrobów farmaceutycznych (o 2,5 %). Ceny towarów w ciągu roku wzrosły o 4 %, a usług – nawet o 5,7 %. „Rosnące ceny już zmuszają gospodarstwa domowe do zastanowienia się nad swym postępowaniem, rezygnowania z towarów i usług nie pierwszej potrzeby, zamiany ich towarami gorszej jakości, a więc tańszymi lub sprowadzania ich poprzez Internet z innych państw. Popularności nie tracą wyjazdy na zakupy do Polski. Dlatego hamuje tempo wzrostu realnej wielkości handlu detalicznego.” – stwierdziła główny analityk banku „Luminor” Indrė Genytė – Pikčienė. Z kolei Ieva Skačkauskaitė, analityk z Banku Litwy stwierdziła, że w przyszłym roku tempo inflacji powinno wyhamować, jeżeli nie stanie się nic niespodziewanego. (Lietuvos rytas, 10.11.2017)

 

Zródło: WPHI Wilno