Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuBiorafinerie- przemysł przyszłości

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Benedykt Kotkiewicz | 2017-12-15 08:51:16
rafinacja, rafineria, rafineria, oczyszczanie, uszlachetnianie, europejski instytut biorafinacji (ieb)

Słowo rafinacja pochodzi z języka francuskiego i oznacza oczyszczani i uszlachetnianie substancji naturalnych lub produktów przemysłowych w celu nadania im odpowiednich właściwości. I to właśnie francuska rafineria Reims Pomacle - Bazancourt, znana także jako Europejski Instytut Biorafinacji (IEB) ilustruje świetnie potencjał europejskiej biogospodarki przemysłowej, która ma na celu zastąpienie nieodnawialnych źródeł energii poprzez użycie materiałów naturalnych takich jak pszenica, buraki, lucerna lub trzcina.

 

Region Champagne Ardenne jest, jak Województwo Kujawsko-Pomorskie , regionem gdzie 60 % całkowitego obszaru regionu zajmują tereny rolnicze. Jest to region znany z produkcji szampana, ale większość rolników uprawiała mniej urokliwą trzcinę, lucernę, ziemniaki i kukurydzę. Byli oni boleśnie zależni od zapotrzebowania rynku i ich dochody , często skromne, były podatne na jego wahania. Powstanie Europejskiego Instytutu Biorafinerii to efekt kreatywności, wyobraźni i współpracy gospodarstw rolnych i lokalnego rządu.

 

Biorafineria Reims Pomacle - Bazancourt produkuje rocznie 400,000 ton skrobi i cukru, 280,000 ton etanolu i 400,000 paszy dla zwierząt. Instytut pracuje według zasady gospodarki cyrkulacyjnej. Innowacyjnym elementem kompleksu jest zakład biodemo, którego 350,000 litrowe fermentowniki robią z niego największy obiekt biotechnologii przemysłowej w Europie. Nowością jest wyrób odnawialnej paszy dla zwierząt, bez produkcji dwutlenku węgla do atmosfery. Ta technologia wykazuje większą czystość produkcji mniejszym kosztem niż tradycyjny petrochemiczny sposób produkcji. Zakład produkuje kwas bursztynowy, który jest alternatywą dla wielu chemicznych składników pochodzących z paliw kopalnianych.

 

Więcej informacji

Industries and Agro-Resources

Institute Europeen de la Bioraffinerie Reims Champagne Ardenne

 

Opracowanie

Stowarzyszenie Europa Kujaw i Pomorza