Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuUnia Europejska oraz Japonia finalizują umowę o partnerstwie gospodarczym

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Benedykt Kotkiewicz | 2017-12-19 15:10:31
umowa, japonia, ue, unia, europa, porozumienie, eksport, import, wymiana towarowa

Komisarz ds. handlu Cecilia Malmstrom i japoński minister spraw zagranicznych Taro Kono ogłosili zwieńczenie sukcesem końcowych rozmów dotyczących umowy o partnerstwie gospodarczym (Economic Partnership Agreement – EPA) pomiędzy Unią Europejską i Japonią.

Osiągnięcie takiego rezultatu było możliwe dzięki silnemu, osobistemu zaangażowaniu przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude Junkera oraz premiera Japonii Shinzo Abe podczas trwania całego procesu, a szczególnie w 2017 roku w marcu, podczas spotkań w Brukseli oraz przy okazji szczytu G7, który odbył się w maju we Włoszech.

Zakończenie wyżej wspomnianych negocjacji jest istotnym krokiem na drodze do zawarcia największej dwustronnej umowy handlowej negocjowanej przez Unię Europejską. Umowa o partnerstwie gospodarczym pozwoli na poszerzenie możliwości rynkowych dla obu stron, wzmocni współpracę pomiędzy UE i Japonią w wielu dziedzinach, potwierdzi wspólne zaangażowanie na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz będzie zawierała zapisy dotyczące konkretnych zobowiązań wobec paryskiego porozumienia klimatycznego.

Dotychczas nierozstrzygnięte dyskusje dotyczące aspektów technicznych obejmowały: stabilizację zobowiązań UE i Japonii w zakresie ceł i usług, ustalenie ostatecznych przepisów dotyczących ochrony unijnych i japońskich oznaczeń geograficznych, zamknięcie etapu rozmów dotyczących dobrych praktyk regulacyjnych i współpracy w tym zakresie oraz przejrzystości, wzmocnienie zobowiązań w odniesieniu do paryskiego porozumienia klimatycznego w kwestii dotyczącej handlu i zrównoważonego rozwoju, jak również wyjaśnienie kilku drugorzędnych spraw w poszczególnych częściach umowy.

Umowa o partnerstwie gospodarczym zniesie znaczną większość z 1 miliarda euro ceł ponoszonych rocznie przez przedsiębiorstwa UE eksportujące dobra do Japonii, jak również wiele długotrwałych barier regulacyjnych. Przyczyni się także do otwarcia 127-milionowego rynku japońskich konsumentów na kluczowy dla UE eksport dóbr rolniczych i zwiększy unijne możliwości eksportowe w szeregu innych sektorów.

Umowa ta także otwiera rynki usług, w szczególności usługi finansowe, e-biznes, telekomunikacyjne i transportowe. Gwarantuje także unijnym firmom dostęp do dużych rynków zamówień 48 japońskich miast i usuwa przeszkody w zamówieniach na szczeblu krajowym w istotnym pod względem ekonomicznym sektorze kolejowym.

Dokument zawiera również obszerny rozdział poświęcony handlowi i zrównoważonemu rozwojowi, wprowadza wysokie standardy pracy, bezpieczeństwa, ochrony środowiska i praw konsumenckich, wzmacnia działania Unii Europejskiej i Japonii w zakresie zrównoważonego rozwoju i zmian klimatu oraz w pełni chroni usługi publiczne.

Jeżeli chodzi o ochronę danych, której nie reguluje umowa, to podczas lipcowego szczytu zostało wydane wspólne oświadczenie, w którym obaj partnerzy podkreślają wagę zagwarantowania wysokiego poziomu prywatności i ochrony danych osobowych jako fundamentalnego prawa i głównego czynnika zaufania konsumentów do gospodarki cyfrowej.

Wraz z zakończeniem negocjacji rozpoczyna się etap prawnej weryfikacji tekstu przez obie strony umowy, który później zostanie przetłumaczony na 23 urzędowe języki UE, a także język japoński. Następnie Komisja przedłoży umowę do zatwierdzenia  Parlamentowi Europejskiemu oraz państwom członkowskim UE. Przewiduje się, że umowa wejdzie w życie w 2019 roku.

 

Więcej informacji

http://trade.ec.europa.eu/doclib/press/index.cfm?id=1767

 

Źródło: Stowarzyszenie Europa Kujaw i Pomorza