Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuUnia Europejska publikuje czarną listę rajów podatkowych

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Benedykt Kotkiewicz | 2017-12-27 16:17:57
paradise papers, śledztwo, tax haven, raje podatkowe, eksport

Paradise Papers – najgłośniejsze śledztwo dziennikarskie tego roku, ujawniające tajemnice tax haven, czyli rajów podatkowych.

 Lista miejsc z całego świata jest długa. Dzięki atrakcyjnemu systemowi podatkowemu zachęcają przedsiębiorców do ustanawiania tam siedzib i rejestrowania spółek. 13,4 mln przeanalizowanych dokumentów pozwoliło 382 dziennikarzom na wskazanie szokującego wyniku - odpływu środków do rajów podatkowych w wysokości 32 bln dolarów na przestrzeni lat 1950-2016. Śledztwo zostało przeprowadzone w 19 krajach, a  zyskało taki rozgłos m.in. ze względu na pojawienie się w nim wielu znanych nazwisk, w tym ze świata popkultury, ale i polityki – na liście znaleźli się doradcy Trumpa, rodzina Putina, czy też Królowa Elżbieta II. Sprawa dotknęła również gigantów takich jak np. Nike i Apple.

Po upublicznieniu kilku afer, takich jak wyżej wspomniana Paradise Papers, UE wzmożyła działania w kierunku zwalczania unikania opodatkowania. Według szacunków Komisji Europejskiej unikanie opodatkowania przez firmy kosztuje unijnych podatników 50-70 miliardów euro rocznie. Dlatego też w grudniu została przedstawiona czarna lista 17 krajów i terytoriów które posądzane są o działania wskazujące na bycie rajami podatkowymi. Znalazły się tam m.in. Barbados, Korea Południowa, Tunezja czy też Mongolia. Część krajów nie została wpisana na listę ze względu na złożenie deklaracji o zmianie przepisów podatkowych i przejrzystości, a także wymiany informacji z UE. Na tą chwilę sankcje UE będą ograniczone do tego, że niewspółpracujące jurysdykcje nie będą miały dostępu do środków z Europejskiego Funduszu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (EFSD), Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS) czy linii kredytowej ELM.

Zachęcającym miejscem dla prowadzenia działalności będą dla przedsiębiorców nie tylko raje podatkowe, ale także Stany Zjednoczone. Liderzy Partii Republikańskiej ustalili ostateczny plan obniżki podatków, który mówi m.in. o redukcji podatków korporacyjnych z 35% do 20%. Jest to najpoważniejsza zmiana amerykańskiego systemu podatkowego w ciągu ostatnich 31 lat. Według Republikanów przeprowadzenie tej reformy zwiększy konkurencyjność amerykańskich przedsiębiorstw, przyczyni się do odrodzenia amerykańskiej gospodarki i zdecydowanie poprawi sytuację klasy średniej. Jednocześnie, zmiana ta może doprowadzić do naruszenia zasad handlu międzynarodowego i sprawić, że firmy amerykańskie będą miały przewagę nad firmami zagranicznymi. Międzynarodowe firmy, które mają siedziby w USA, będą musiały odprowadzać 20% podatek od dochodów przekazywanych do swoich zagranicznych filii. Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Hiszpania i Włochy zgłaszają także problem dotyczący 10% podatku od międzynarodowych transakcji między bankami i firmami z sektora finansów, co stanowi poważne zagrożenie dla wolnej konkurencji.

 

Więcej informacji

https://www.fxmag.pl/artykul/paradise-papers-czyli-klopoty-w-raju-podatkowym-cz1

http://wyborcza.pl/7,155287,22742348,unia-europejska-pokazala-palcem-raje-podatkowe-17-krajow-na.html

https://www.forbes.pl/gospodarka/paradise-papers-i-komisja-europejska-powstanie-czarna-lista-rajow-podatkowych/0qt693d

https://businessinsider.com.pl/firmy/podatki/raje-podatkowe-czarna-lista-ue/l2dwe3j

http://money.cnn.com/2017/12/11/news/economy/tax-bill-warning-europe/index.html

 

Opracowanie

Stowarzyszenie Europa Kujaw i Pomorza