Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji Eksportu„Po decyzji o Brexicie SMS nie maja zbyt wiele opcji…mogą tylko czekać.” Wywiad z Sekretarzem Generalnym Small Business Alliance Patrickiem Gibbelsem

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Benedykt Kotkiewicz | 2018-03-05 12:47:45
european small business alliance, unia europejska, mśp,

European Small Business Alliance jest niepartyjną polityczną organizacją europejską, reprezentującą narodowe organizacje skupiające małe i średnie przedsiębiorstwa i ich członków w instytucjach Unii Europejskiej. Jej misją jest zapewnienie, aby każda legislacja wychodząca z Brukseli, która wpływa na małe firmy, była dla nich jak najbardziej korzystna, to znaczy minimalizująca, gdzie to jest możliwe, obciążenia administracyjne i regulacyjne, a także zapewniająca jak najłatwiejsze dostosowanie się do nowych norm i dostęp do finansów. Z Patrickiem Gibbelsem, sekretarzem generalnym Small Business Alliance spotkaliśmy się pierwszy raz w zeszłym roku. Teraz spotykamy się z nim ponownie, w momencie, w którym Europa jest w innej sytuacji, prawie rok po referendum dotyczącym Brexitu.

EKIP: Czy myśli Pan, że Brexit będzie miał duży wpływ na europejską gospodarkę?

 

Tak. Osobiście uważam, że nie ma wygranych w Brexicie. Z osłabionej sytuacji gospodarczej Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej skorzystają tylko kraje trzecie i inne duże bloki gospodarcze.

Nie lubię słuchać wywodów analityków na ten temat, ponieważ szczerze mówiąc jesteśmy zbyt wcześnie w negocjacjach, aby móc cokolwiek przewidzieć. To tak jak słuchanie analityków z Wallstreet - zazwyczaj się mylą. W mojej opinii najlepszą rzeczą jaką SME może zrobić, to czekać i przygotować się na najgorszy możliwy scenariusz. W przeciwieństwie do wielkich firm dysponujących dużymi środkami finansowymi, możliwością relokacji, założenia fili zagranicznych itp., małe firmy nie mają wiele opcji, mogą tylko czekać .

 

EKIP: Czy myśli Pan, że SME tracą, ponieważ Polska nie jest częścią strefy Euro?

 

To jest trudny temat i nie od razu widzę powiązania z debatą na temat Brexitu. Myślę, że w rezultacie wszystkie kraje Unii Europejskiej powinny dołączyć do strefy Euro. Jak możemy mieć prawdziwy Wspólny Rynek bez wspólnej waluty? Wyobraźmy sobie Stany Zjednoczone posługujące się sześcioma różnymi walutami, to byłby koszmar. Aczkolwiek, uważam, że niektóre kraje dołączyły do strefy Euro zbyt wcześnie, kiedy nie były na to przygotowane i nie spełniały odpowiednich warunków, co okazało się problematyczne dla tych krajów.  Myślę więc, że Polska powinna wejść do strefy Euro- kiedy będzie na to gotowa.

 

Wiem, że polska SBICO jest członkiem Small Business Alliance , ale mają Państwo także system, który nazywa się prenumeratą ESBA. Jak to działa?

 

Usługi prenumeraty rozpoczęliśmy, aby dać indywidualnym biznesom, które niekoniecznie są członkami ich lokalnej lub narodowej organizacji zrzeszającej SME, możliwość wstąpienia do Small Business Alliance. Za małe roczne honorariom, firmy te otrzymują możliwość stania się częścią naszej sieci kontaktów, otrzymywać informacje i mieć dostęp do informacji z naszego sekretariatu. Otrzymają również zaproszenia priorytetowe na nasze wydarzenia i będą miały możliwość promowania swojego biznesu na naszej stronie internetowej, a także używania logo ESBA na swojej stronie.

 

Czy może mi Pan dać przykład europejskiej legislacji, która jest obecnie dyskutowana w instytucjach europejskich i która będzie miała bezpośredni wpływ na SME?

 

Na małe i średnie przedsiębiorstwa ma wpływ wiele typów legislacji – środowiskowa, zatrudnienia, zdrowotna i bezpieczeństwa, danych osobowych, wspólny rynek cyfrowy, podatki, gospodarcze, transport, prawne itd. W European Small Business Alliance staramy się zadecydować, która legislacja powinna być traktowana jako priorytetowa dla SME. Z jednej strony informujemy naszych członków o wszystkich dyskusjach i wydarzeniach w instytucjach europejskich, z drugiej strony nasi członkowie mówią nam co im się nie podoba, co my z kolei przekazujemy instytucjom europejskim poprzez lobbing i kampanie. Przykładem takiej nowej sprawy jest reglamentacja na temat relacji Platforma do Biznesu (P2B). Uważamy, że jest to sprawa bardzo ważna, ponieważ jest to przykład sprawy gdzie Komisja Europejska zaaplikowała zasadę „najpierw myśl na małą skalę”. Komisja zbyt często myślała, że po prostu wykluczenie małych firm z pewnych legislacji jest odpowiedzią na wszystko. Tak nie jest. W legislacjach takich jak P2B Komisja próbuje regulować satysfakcje klienta. Komisja Europejska wierzy, że jeżeli wykluczymy małe firmy z tej legislacji, unikną one zbytniego obciążenia. Jeżeli to może być prawdą dla niektórych, specyficznych regulacji, takich jak Ogólne Zasady Ochrony Danych, gdzie chcieliśmy wyłączenia małych firm z obowiązku zatrudnienia Oficera Ochrony Danych, to nie ma to sensu przy legislacji P2B, ponieważ zajmuje się ona tematem, który jest równie ważny dla firm wszystkich rozmiarów - satysfakcją klienta. Nie można wyłączyć firm z obowiązku usatysfakcjonowania klienta, więc to wyłączenie jest fikcyjne. Wolelibyśmy zobaczyć bardziej racjonalną legislację dla wszystkich firm, przede wszystkim ułatwiającą małym i średnim przedsiębiorstwom zastosowanie się do niej.

 

Dlaczego warto jest dla małych i średnich przedsiębiorstw zaangażowanie się w działania organizacji takich jak Small Business Alliance?

 

Mógłbym dać Pani tysiące powodów, ale ograniczę się do dwóch czy trzech głównych argumentów dlaczego opłaca się i jest to ważne, aby firmy do nas dołączyły.

 

1. Potrzebujemy Was

ESBA może być rzeczywistym reprezentantem małych i średnich przedsiębiorstw kiedy je reprezentuje efektywnie. Wydaje się to logiczne, ale jest bardzo ważne. Potrzebujemy małego biznesu, aby nam powiedział gdzie go but uwiera. Jaka legislacja sprawia, iż działa mu się trudniej i dlaczego? Co możemy zrobić , aby małemu biznesowi było łatwiej i aby tworzył wzrost gospodarczy i więcej miejsc pracy. Tylko wtedy, gdy jesteśmy uzbrojeni w te informacje możemy prawdziwie reprezentować firmy i możemy być tak efektywni jak powinniśmy być. Poprzez dostarczanie naszym członkom ciągłego strumienia informacji o tym co zdarzy się w Unii Europejskiej, dajemy im możliwość, aby odpowiedzieć i pomóc nam tworzyć lepsze prawo.

 

2. Unia Europejska nas potrzebuje

Ludzie w Komisji Europejskiej i w Parlamencie Europejskim są inteligentni (w większości przypadków J), ale nikt nie wie wszystkiego na każdy temat. Kiedy Komisja Europejska sporządza projekt ustawy, a nawet wcześniej – kiedy zastanawia się nad napisaniem projektu ustawy - konsultuje się z European Small Business Alliance, aby sprawdzić jaki wpływ będzie nowe prawo miało na SME i czy my uważamy, że to jest dobry pomysł lub czy mamy jakieś uwagi lub chcemy zaproponować zmiany. To samo można powiedzieć o Parlamencie Europejskim. Przed podjęciem jakiejś ważnej decyzji legislacyjnej, która będzie miała wpływ na SME, każdy dobry Eurodeputowany doinformuje się odpowiednio. Oczywiście to są bardzo zajęci ludzie, którzy nie mają czasu pytać wszystkie małe biznesy w Europie jak się ustosunkowują do danego projektu ustawy. Więc pytają organizacje, które reprezentują małe biznesy w Unii Europejskiej, które dadzą im odpowiedź na te pytania. Unia Europejska lubi z nami rozmawiać, ponieważ wie, że reprezentujemy Was - mały biznes- i ponieważ wie, że damy im wartościowe informacje i opnie z społeczności biznesowej, aby podejmować lepsze decyzje i ustanawiać lepsze prawo.

 

3. Ponieważ chcecie powiększyć swoją sieć kontaktów

Każdy dobry biznesman rozumie wartość posiadania szerokiej i ważnej sieci kontaktów. Twoja firma nie osiągnie swojego prawdziwego potencjału, jeżeli zostanie w swoim lokalnym otoczeniu. Jesteśmy w europejskim rynku i dlatego potrzebujemy rozszerzyć nasze horyzonty. ESBA daje właśnie taką możliwość. Oferujemy perfekcyjną platformę dla małego biznesu, aby spotkać nie tylko siebie nawzajem, ale także swoich potencjalnych klientów .

 

 

Dziękuję za rozmowę

 

 

Opracowanie: Stowarzyszenie Europa Kujaw i Pomorza

Więcej informacji: www.esba-europe.org