Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuUnia Europejska - Stany Zjednoczone: początek wojny gospodarczej?

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Benedykt Kotkiewicz | 2018-03-14 08:31:55
ue, unia europejska, usa stany zjednoczone, wojna gospodarcza, taryfy celne

Unia Europejska ujawniła szereg taryf, które mogłaby nałożyć na amerykańskie produkty, jeżeli Stany Zjednoczone zdecydują się implementować plan prezydenta Trumpa i nałożą taryfy celne na importowaną stal i aluminium. Sytuacja ta może wywołać wojnę gospodarczą.

Zapowiedz Brukseli była ostatnim upomnieniem dla prezydenta Trumpa i proponowanych przez niego taryf, które spotkały się z konsternacją w Stanach Zjednoczonych i groźbą rewanżu zagranicą.

Gary D. Cohn, główny doradca ekonomiczny Trumpa, który lobbował przeciwko nakładaniu ceł zrezygnował ze swojej funkcji.

Międzynawowa odpowiedź na nałożenie taryf celnych – 25% na importowaną stal a 10 % na aluminium - zostało przyjęte z niepokojem w Wielkiej Brytanii i Kanadzie, a także w Chinach.

Taki ruch Stanów Zjednoczonych „ zagraża tysięcy europejskim miejscom pracy i musi się spotkać ze stanowczą i proporcjonalną odpowiedzią” powiedziała Cecilia Malmstrom, europejski komisarz do spraw handlu.

Bruksela mogłaby odpowiedzieć na taryfy w trojaki sposób: zgłosić sprawę do Światowej Organizacji Handlu, dodać klauzulę chroniące Unię Europejską przeciwko stali pochodzącej ze Stanów Zjednoczonych i nałożyć taryfy celne na serie amerykańskich dóbr. Na liście produktów zagrożonych taryfami celnymi znajdują się tytoń, t-shirty, pościel, żurawina i sok pomarańczowy.

Europejscy przywódcy szybko zapowiedzieli, że nie chcą powodować szerszej dysputy, a prezydent Donald Tusk napisał w mediach społecznościowych, że wojny gospodarcze są złe i łatwe do przegrania. Wypowiedź ta nawiązywała do wypowiedzi Trumpa, że wojny gospodarcze są dobre i łatwe do wygrania.

W Europie daje się jednak odczuć rosnący niepokój powodowany pytamniem, jaki może być wpływ amerykańskich taryf. Stany Zjednoczone są największym importerem stali, a Europa jest największym eksporterem stali do Stanów Zjednoczonych. Unia Europejska jest zaniepokojona, że region może być zalany tanią stalą, zwiększając presję na europejskich producentów.

 

Źródło

New York Times

Opracowanie

Stowarzyszenie Europa Kujaw i Pomorza