Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKomisja Europejska dostaje upoważnienie od Rady Europejskiej do rozpoczęcia negocjacji na temat Wielostronnego Trybunału Inwestycyjnego

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Benedykt Kotkiewicz | 2018-04-03 09:17:34
rada europy, komisja europejska, unia europejska, rozstrzyganie sporów, wielostronny trybunał inwestycyjny

20 marca Rada przyjęła wytyczne negocjacyjne dające zielone światło Komisji Europejskiej do rozpoczęcia negocjacji w imieniu Unii Europejskiej w sprawie konwencji ustanawiającej Wielostronny Trybunał Inwestycyjny rozstrzygania sporów inwestycyjnych.

Komisarz do Spraw Handlu Cecilia Malmström stwierdziła: „Bardzo cieszymy się tą decyzją. W handlowych negocjacjach bilateralnych odeszliśmy już od starego modelu klauzuli ISDS (klauzuli rozstrzygania sporów pomiędzy inwestorami prywatnymi a rządami) w kierunku bardziej transparentnego systemu sądów inwestycyjnych. Patrząc długoterminowo, poziom multilateralny będzie bardzo ważny w rozwiazywaniu rosnącej liczby bilateralnych porozumień inwestycyjnych. Cieszę się, że państwa członkowskie poprały jednomyślnie tą inicjatywę, którą zainicjowaliśmy we wrześniu.”

Od 2015 roku Komisja przyjęła nowy sposób podejścia do zagadnienia rozstrzygania sporów między inwestorem a państwem, co sprowadza się do włączenia systemu sądów inwestycyjnych (ICS) w bilateralne porozumienia. Komisja równolegle pracowała nad projektem multilateralnych sądów inwestycyjnych (ISDS). Nowe podejście było bezpośrednim rezultatem zidentyfikowanych problemów z tradycyjnym mechanizmem ad-hoc rozstrzygania konfliktów inwestycyjnych i z rozstrzyganiem sporów pomiędzy inwestorami prywatnymi a rządami, takich jak legalność, konsekwencja i transparentność. W porównaniu system sądów inwestycyjnych jest wzorowany na funkcjach permanentnych sądów narodowych i międzynarodowych, włączając w to niezależnych sędziów, transparentne i efektywne procedury , a także mechanizm apelacji.

Choć dokładny sposób funkcjonowania trybunału (np. skład, budżet, ewentualny sekretariat) będzie zależeć od wyników negocjacji między krajami, które włączą się w nowy system, UE jest za tym, by opierał się on na następujących zasadach:

  • trybunał powinien być stałą instytucją międzynarodową
  • sędziowie powinni mieć określoną kadencję, odpowiednie kwalifikacje i stałe wynagrodzenie. Należy zagwarantować ich bezstronność i niezawisłość
  • postępowanie przed trybunałem powinno być przejrzyste
  • powinna istnieć możliwość odwołania od decyzji
  • kwestią zasadniczą będzie skuteczne wykonywanie decyzji
  • trybunał powinien orzekać w tych sporach wynikających z obecnych i przyszłych umów inwestycyjnych, które państwa postanowią mu przypisać

Więcej informacji

Wytyczne negocjacyjne

Fakty na temat Wielostronnego Trybunału Inwestycyjnego

 

 

Źródło

Komisja Europejska

Rada Unii Europejskiej

 

Opracowanie

Stowarzyszenie Europa Kujaw i Pomorza