.
Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPowołanie Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej w Waszyngtonie

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Benedykt Kotkiewicz | 2018-04-12 12:51:49
polska izba handlowa w waszyngtonie

Zadaniem Izby będzie promowanie i umacnianie współpracy gospodarczej między Polską a Stanami Zjednoczonymi, m.in. poprzez ułatwianie wymiany handlowej oraz inwestycji między amerykańskimi firmami oraz prywatnym i publicznym sektorem w Polsce.

Będzie również pełniła rolę partnera amerykańskich przedsiębiorstw uruchamiających lub rozwijających swoją działalność na polskim rynku. Izba będzie aktywnie współpracować z polskim rządem oraz wieloma amerykańskimi i polskimi organizacjami handlowymi.Jej siedzibą będzie Waszyngton, a szefem Christopher Jamroz, urodzony w Polsce biznesmen mieszkający w USA.

Obecnie pełni on funkcję Prezesa Wykonawczego St. George Logistics, najszybciej rozwijającego się północnoamerykańskiego dostawcy usług logistycznych i transportowych.

Pierwszym członkiem Izby został PKO Bank Polski.

W 2017 r. USA były ósmym partnerem Polski ze względu na wartość obrotów handlowych z udziałem 2,7% w eksporcie i 2,9% w imporcie. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego obroty handlowe Polski ze Stanami w 2017 r. osiągnęły rekordowy poziom 12,7 mld dolarów (+22% w porównaniu do roku 2016, kiedy wartość obrotów handlowych wyniosła 10,5 mld dolarów).

Eksport z Polski do USA wyniósł w 2017 r. 6,1 mld dolarów i zwiększył się o 28% w porównaniu z 2016 r. W tym samym roku import z USA do Polski wyniósł 6,6 mld dolarów i wzrósł o 16% w porównaniu z 2016 r. Wartość amerykańskich inwestycji w Polsce szacuje się na blisko 42 mld dolarów.

 

 Źródło:  MPiT