Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuCo to jest Joint Research Centre ? Rozmowa z Maciejem Krzysztofowiczem z Komisji Europejskiej.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Benedykt Kotkiewicz | 2018-06-13 16:59:50
research centrekomisja europejska, ue, mśp

Co to jest Joint Research Centre? Wspólne Centrum Badawcze (Joint Research Centre – JRC) jest jedną z dyrekcji Komisji Europejskiej. Jego zadaniem jest wspieranie polityk Unii Europejskiej za pomocą niezależnych badan naukowych na wszystkich etapach kształtowania polityki.

Dbamy o to, żeby decydenci mieli do dyspozycji najlepsze możliwe dane przy podejmowaniu decyzji, które mają wpływ na codzienne życie w Unii Europejskiej.

Współpracujemy z ponad tysiącem instytucji naukowych z całego świata, z państwami członkowskimi UE i organizacjami międzynarodowymi, takimi jak ONZ, OECD czy Bank Światowy. Nasze prace skupiają się wokół dziedzin badawczych, które pokrywają się z priorytetami politycznymi Unii Europejskiej, m.in.: gospodarka i finanse, edukacja, zdrowie, zrównoważony rozwój, bezpieczeństwo cywilne, migracja i rozwój terytorialny, cyfryzacja, innowacyjność

.

2. W jakim sensie Wspólne Centrum badawcze może być wykorzystane przez małe i średnie przedsiębiorstwa?

Głównym zadaniem JRC jest wsparcie Komisji Europejskiej w zakresie badań naukowych. Jednak wspieramy także wszystkie podmioty, od których zależy prawidłowe wdrażanie polityk europejskich. Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą skorzystać z wyników badan i dostępnych ogólnoeuropejskich baz danych, aby lepiej zrozumieć swoje otoczenie konkurencyjne, czy też tworzyć produkty i usługi w ramach gospodarki opartej na wiedzy.

Przykładem ciekawego źródła informacji jest baza danych regionalnych (Territorial Dashboard - http://urban.jrc.ec.europa.eu/t-board/index.html). Natomiast Radar Innowacji (Innovation Radar - https://www.innoradar.eu/) to narzędzie, które pozwala przedsiębiorcom dowiedzieć się o innowacyjnych badawczych projektach europejskich w ich najbliższym otoczeniu. To tylko niektóre przykłady tego, co jest oferowane przez JRC.

 

3. Czy można do Państwa wysyłać pytania?

Najlepszym źródłem informacji o działalności JRC jest portal EU ScienceHub (http://ec.europa.eu/jrc), który, oprócz informacji o pracach Centrum, umożliwia kontakt bezpośredni oraz ułatwia znalezienie i śledzenie nas na mediach społecznościowych. Bardzo zależy nam na kontakcie z osobami zainteresowanymi naszymi badaniami. Można nas spotkać na licznych konferencjach naukowych oraz warsztatach, które prowadzimy np. w zakresie tworzenia strategii inteligentnych specjalizacji (http://s3platform.jrc.ec.europa.eu/). I oczywiście można wysyłać do nas pytania poprzez formularz na naszej stronie internetowej (https://ec.europa.eu/jrc/en/contact/form ).

4. Czy myślą Państwo o zwiększeniu aktualnej oferty JRC?

Coraz więcej baz danych udostępniamy publicznie w ramach polityki otwartych danych (https://ec.europa.eu/jrc/en/scientific-tools). Tworzymy też nowe portale pozwalające na dostęp do informacji tematycznych – w zakresie bioekonomii, zarzadzania ryzykiem i bezpieczeństwa cywilnego, jakości żywności, czy migracji i demografii.

 

Więcej informacji

https://ec.europa.eu/info/departments/joint-research-centre_pl

 

Opracowanie

Stowarzyszenie Europa Kujaw i Pomorza