.
Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSME Europe : głos małych i średnich przedsiębiorstw w Europie

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Benedykt Kotkiewicz | 2018-07-02 10:08:53
mśp, małe i średnie przedsiębiorstwa, ue, unia europejska

Małe i średnie przedsiębiorstwa są kręgosłupem gospodarki Unii Europejskiej. To właśnie one tworzą miejsca pracy, wzrost gospodarczy i dobrobyt. Mikro, małe średnie przedsiębiorstwa stanowią 99% wszystkich przedsiębiorstw Unii Europejskiej i tworzą 65 milionów miejsc pracy, co stanowi 2/3 wszystkich miejsc pracy w Europie.

Jest to kluczowy czynnik, który musi być brany pod uwagę przez polityków i decydentów, którzy tworzą i wpływają na rozwój europejskiej gospodarki. SME Europe jest stowarzyszeniem Małych i Średnich Przedsiębiorstw Europejskiej Partii Ludowej (European People’s Party) założonej przez Eurodeputowaną Nadezhda Neynsky, Eurodeputowanego Bendt Bendtsen i Eurodeputowanego Paula Rubig. Jest to największą polityczna organizacją biznesowa na świecie. Dzisiaj spotykamy się z Dr. Horstem Heitzem, dyrektorem wykonawczym SME Europe.

 

Co to jest SME Europe?

Jesteśmy organizacją polityczną, reprezentują Europejską Partie Ludową, która działa na rzecz małych i średnich przedsiębiorstw, wpływając na politykę europejską i na legislację, a także informując MSP o wszystkich zmianach legislacyjnych i nowych projektach . SME Europe jest także platformą wymiany informacji pomiędzy małymi i średnimi przedsiębiorstwami. SME Europe jest członkiem SME Connect, która jest platformą wymiany informacji dla wytwórców. Nie pracujemy z SME Connect, ale jesteśmy jakby mostem do nich.

 

Czy małe i średnie przedsiębiorstwo z mojego regionu może stać się członkiem Państwa organizacji?

Nie. Jesteśmy organizacją polityczną. Trzeba być najpierw członkiem organizacji skupiającej małe i średnie przedsiębiorstwa, która jest uznana przez partię wchodzącą w skład EPP. W Polsce w skład EPP wchodzi Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe. Problem polega na tym, że w południowej i wschodniej Europie nie ma tradycji, aby małe i średnie przedsiębiorstwa były związane z partią polityczną. Chociaż Bułgaria jest bardzo dobrze zorganizowana w tym względzie. W Polsce natomiast spotykamy się raczej z grupami roboczymi w partiach politycznych. Małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce nie maja zaufania do partii politycznych, co jest zapewne uwarunkowane historycznie.

 

Wiem, że w Niemczech małe i średnie przedsiębiorstwa są bardzo silne. Czy ma Pan jakaś radę dla nas, co zrobić , aby wzmocnić małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce?

Nie mają organizacji, Nie wiem jak silna jest polska izba handlowa. W Niemczech izba handlowa jest bardzo silna i proponuje wiele usług. Problem małych i średnich przedsiębiorstw jest taki i w większości zatrudniają one mniej niż pięć osób. Nie mają czasu, aby monitorować legislację, więc przychodzi ona do nich kiedy jest już za późno, aby wpłynąć na jej kształt.
która wysyła im informację, że ta i ta legislacja powinna być monitorowana i co można zrobić. Poza tym nawet jak wysyła się informacje do MSP nie otrzymuje się zbyt szybko odpowiedzi. Inny problem to problem językowy. Pracujemy w trzech językach oficjalnych angielskim, francuskim i niemieckim, ale w rzeczywistości większość dokumentów jest po angielsku. Starsze pokolenia nie mówią po angielsku, a poza tym to jest bardzo techniczny angielski. Problem też jest taki, że duże firmy chcą mówić za MSP, ale nie z nimi. Duże firmy nie rozumieją małych i średnich przedsiębiorstw. Nasza organizacja jest jakby tłumaczem dla tych wszystkich aktorów. Czego tak naprawdę potrzebują i czego oczekują. Na przykład digitalizacja jest szansą, ale również zagrożeniem.

 

Wczoraj Flandria ratyfikowała CETA . Co Pan myśli o tej umowie gospodarczej?

Jesteśmy za, aczkolwiek wiemy, iż liberalizacja handlu powoduje też pewne problemy.

 

Co Pan myśli o Brexitcie?

Myślę, że to ogromna pomyłka. Wszyscy mówią, iż płacimy tyle za nowe państwa członkowskie, ale przecież ile od was dostajemy! Ile ludzi wyjechało z Polski, aby pracować w Belgii, Wielkiej Brytanii czy w Niemczech . To jest bardzo korzystne dla gospodarki tych krajów. Ja lubię otwarty rynek. My w Europie potrzebujemy ludzi, aby rozwijać gospodarkę. Ne mamy innego wyjścia.

 

Czy organizujecie staże?

Przyjmujemy stażystów, ale tylko przez Erasmus Plus.

 

Więcej informacji

SME Europe

SME Connect

 

Opracowanie: Stowarzyszenie Europa Kujaw i Pomorza