.
Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuEuropejski Ranking Innowacyjności 2018: Europa musi zwiększyć przewagę w dziedzinie innowacji

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Benedykt Kotkiewicz | 2018-07-02 10:00:41
ke.komisja europejska, innowacje, europa, ranking innowacji

Opublikowany 22 czerwca przez Komisję Europejski Ranking Innowacyjności na rok 2018 pokazuje, że wyniki UE w tej dziedzinie są coraz lepsze. Konieczne są jednak dalsze działania, aby zapewnić konkurencyjność Europy na świecie. Co roku Komisja publikuje ocenę porównawczą wyników państw członkowskich w dziedzinie innowacji i zestawia ją z wynikami międzynarodowych konkurentów. Takie dane pomagają państwom członkowskim i całej UE ocenić, jakie obszary wymagają podjęcia większych starań.

W tegorocznej edycji Europejskiego Rankingu Innowacyjności widoczne są pozytywne tendencje w większości państw UE, zwłaszcza na Malcie, w Holandii i Hiszpanii. Czołową pozycję w dziedzinie innowacji w UE nadal zajmuje Szwecja. UE dogania głównych konkurentów, takich jak Kanada, Japonia i Stany Zjednoczone. Zniwelowanie tej różnicy w obszarze innowacji i utrzymanie przewagi nad Chinami będzie jednak wymagało skoordynowanych wysiłków na rzecz pogłębienia potencjału innowacyjnego Europy. Ustalenia te potwierdzają przedstawioną niedawno przez Komisję odnowioną agendę w dziedzinie badań naukowych i innowacji – wezwanie przywódców UE do działania, aby pomóc Europie stać się światowym liderem w dziedzinie innowacji, zgodnie z jej potencjałem. W dniu 16 maja w Sofii przywódcy UE przeprowadzili nieformalną dyskusję. Jej konkluzje mają zostać sformułowane podczas posiedzenia Rady Europejskiej w dniach 28–29 czerwca. Aby przyczynić się do wiodącej roli Europy w dziedzinie innowacji, Komisja przedstawiła w dniu 7 czerwca wniosek dotyczący programu „Horyzont Europa”. Jest to najambitniejszy jak dotąd unijny program finansowania badań naukowych i innowacji: na lata 2021–2 027 

Przeznaczono na niego kwotę 100 mld euro. Jednak samo finansowanie UE nie wystarczy. Aby utrzymać i ulepszyć europejski styl życia, potrzebny jest wspólny wysiłek ze strony sektora publicznego i prywatnego. 

Europejski Ranking Innowacyjności 2018: najważniejsze wyniki

  • Szwecja po raz kolejny została unijnym liderem innowacji, a tuż za nią uplasowały się: Dania, Finlandia, Holandia, Zjednoczone Królestwo i Luksemburg, który w tym roku po raz pierwszy dołączył do grona liderów innowacji. Niemcy spadły do grupy silnych innowatorów.
  • Od 2010 r. wyniki UE pod względem innowacyjności wzrosły średnio o 5,8 proc. W ciągu ostatnich 8 lat wyniki w zakresie innowacji wzrosły w 18 krajach UE i spadły w dziesięciu. Największy wzrost odnotowały Litwa, Malta, Holandia i Zjednoczone Królestwo, natomiast największy spadek miał miejsce na Cyprze i w Rumunii.
  • Na arenie światowej Unia dogania Kanadę, Japonię i Stany Zjednoczone. UE utrzymuje przewagę nad Chinami, ale przewaga ta zmniejsza się szybko, gdyż Chiny poprawiły swoje wyniki w tempie trzykrotnie wyższym niż UE. Unia pozostaje w tyle za Koreą Południową, jednak oczekuje się, że w najbliższych latach stopniowo nadrobi zaległości.
  • W wybranych obszarach innowacji liderami UE są: Dania – zasoby ludzkie i otoczenie sprzyjające innowacjom; Luksemburg – atrakcyjne systemy badań; Francja – finansowanie i wsparcie; Irlandia – innowacje w MŚP oraz wpływ na poziom zatrudnienia i wielkość sprzedaży; Belgia – sieci innowacji i współpraca w zakresie innowacji.
  • Wyniki innowacji poprawiły się najbardziej w dziedzinach nasycenia usługami szerokopasmowego dostępu do internetu, zasobów ludzkich oraz atrakcyjnych systemów badań, szczególnie w odniesieniu do międzynarodowych wspólnych publikacji.

Źródło

Komisja Europejska

 

Więcej informacji

Najczęściej zadawane pytania

 

Opracowanie: Stowarzyszenie Europa Kujaw i Pomorza