.
Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuBrainport Eindhoven- sekret sukcesu

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Benedykt Kotkiewicz | 2018-07-17 09:05:13
eindhoven, holandia, inwestycje, inwestowanie


Eindhoven jest znane i przoduje w innowacyjności w Europie. Brainport Eindhoven jest to skupisko innowacyjnych firm i organizacji, wszelkich rozmiarów, które przeprowadzają nowatorskie badania. Brianport jest domem wielu sektorów przemysłu takich jak odnawialna energia (BlueGEN, EGN, Eneco, Tno for innovative life, ATEPS itd.), zintegrowana fotonika, sektor motoryzacyjny (Philips, Siemens,przemysł drukarski (Oce, Fujiseal&SPG), przemysł spożywczy (Mars, Philips, Kuhn itd.) i medyczny (Philips). O regionie, jego spektakularnym rozwoju i przyczynach sukcesu rozmawiamy z Heather Donaldson, która jest menadżerem projektowym Brainport Eindhoven.

 

Co to jest Brainport Eindhoven?

Brainport Eindhoven jest wyjątkowo innowacyjnym, położonym na południu Niderlandów regionem z najwyższą na świecie ilością patentów na głowę i ponadprzeciętną średnią wydatków na projekty badaniowo -rozwojowe. Ponadto region ma wielki udział w gospodarce Holandii. Korzystamy z naszego strategicznego położenia w środku Europy, wysokiej edukacji naszych mieszkańców, którzy w większości mówią po angielsku.

 

Czy region stal się innowacyjny trochę przez przypadek, czy jest to rezultat długotrwałej polityki rządu i władz regionu?

25 lat temu mieszkańcy naszego regionu nawet nie potrafili sobie wyobrazić, że możemy być w tym punkcie w którym jesteśmy teraz. Na początku lat dziewięćdziesiątych Philips (jedna z głównych i pionierskich firm w Eindhoven) redukował personel a DAF zbankrutował. Rezultatem było wysokie bezrobocie i wizja stopniowego upadku regionu. Aczkolwiek decydenci przemysłowi i władze regionu byli zdeterminowani, żeby tak się nie stało. Ówczesny mer Eindhoven Rein Welschen, prezes Izby Handlowej Theo Hurks i prezes Uniwersytetu Technologicznego Henk de Wilt stworzyli razem plan rewitalizacja regionu. Współpraca pomiędzy tym trójkątem – przemysł, centrum nauki i regionalne władze –są podstawą rozwoju Eindhoven. Ten plan jest plan rozwoju regionu jest odnawiany co cztery, pięć lat. Współpraca oparta jest na wzajemnym zaufaniu i lojalności, a także na interesie regionu.

 

Według Europejskiego Rankingu Innowacyjności Holandia jest jednym z najbardziej innowacyjnych krajów w Europie. Co według Pani jest przyczyna tak dobrego wyniku?

Jedną z przyczyn może być to, że Holendrzy zawsze pytają „dlaczego?”. Holendrzy kwestionują autorytety, lubią myśleć inaczej i wymyślać nowe rozwiązania. Holendrzy są historycznie bardzo innowacyjnym narodem. To my byliśmy pierwszą europejską republiką i globalnym imperium, wymyśliliśmy firmy z ograniczoną odpowiedzialnością, przemysłowy transport okrętami, inżynierię wodno-lądową i wcześniejsze wynalazki takie jak CD, Wifi czy Blutooth. To co Holendrzy uważają za normalne, reszta świata uważa za dziwne tak jak nasza polityka narkotykowa albo to, że 1/3 naszego terytorium wydarliśmy morzu. Może podam przykład kilku znanych na świecie holenderskich firm .Extreme Ultraviolet (EUV) ,lider na rynku w następnej generacji chipsów. Philips, który radykalnie zmienia rynek zdrowia używając najnowszych technologii takich jak sztuczna inteligencja czy Cloud. TomTom jest to firma, która zmienia przyszłość jazdy samochodem. Integrated Photonics produkuje lżejsze i bardziej efektywne chipsy. Niderlandy to naprawdę potęga innowacyjności na relatywnie małym terytorium.

 

Czy region korzysta z finansowania Unii Europejskiej?

Tak, aby dalej rozwijać region regularnie staramy się o dofinansowanie z Unii Europejskiej. Horyzont 2020 jest dla nas bardzo intersujący. Także różne programy Interreg i programy Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Staramy się o większość innowacyjnych programów. Przykład projektów, w które jesteśmy zaangażowani i które korzystają z projektów Unii Europejskiej to FOOD from Food& Inno Infrashare (strategia) i Helium (zdrowie).

 

Dziękuję za rozmowę.

 

Opracowanie

Europejskie Stowarzyszenie Europa Kujaw i Pomorza