Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPierwsza rocznica podpisania CETA- pozytywne rezultaty porozumienia

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Benedykt Kotkiewicz | 2018-09-26 14:56:55
ceta, kanada, ue, unia europejska


Piątek 21 września był pierwszą rocznicą prowizjonalnego wejścia w życie Kompleksowej Umowy Handlowej Gospodarczej, CETA. Wczesna znaki pokazują , że umowa już zaczyna przynosi korzyści dla eksporterów Unii Europejskiej. Komisarz Malmström odwiedzi Kanadę 26 i 27 września, aby przedyskutować postępy. Komisarz spotka się z ministrem Dywersyfikacji Międzynarodowego Handlu Jamesem Gordonem Carr i będzie uczestniczyć w komisji Kanada- EU 26 września.

 

Oprócz zniesienia prawie wszystkich ceł, CETA wspomogła klimat biznesowy pomiędzy Unią Europejską i Kanadą, oferując stabilność prawną dla europejskich firm, które chcą eksportować do Kanady. Chociaż jest jeszcze za wcześnie, aby wyciągać pewne wnioski, wczesne rezultaty wskazują, iż idziemy w dobrym kierunku. Poprzez Unię Europejską najświeższe statystyki od października 2017 do czerwca 2018 roku wskazują, że eksport zwiększył się o 7%. Z tego niektóre sektory wypadają szczególnie korzystnie. Eksport maszynerii i mechanicznych urządzeń, które stanowią około jednej piątej eksportu Unii Europejskiej do Kanady, zwiększył się o około 8 %. Eksport produktów farmaceutycznych zwiększył się o 10 %. Eksport w innych sektorach także wzrasta: w meblowym o 10% , kosmetycznym 11 % i odzieżowym o 11%. W rolnictwie wzrósł o 30 % eksport owoców i orzechów, czekolady o 34%, wina musującego o 11 % i whisky o 5%.

 

Przykłady firm z Belgii, Estonii, Finlandii, Francji , Irlandii, Włoch, Niderlandów , Hiszpanii I Szwecji można zobaczyć tutaj.

 

Więcej informacji

Historie eksporterów Unii Europejskiej

Arkusz informacyjny

Miasta i miasteczka eksportujące do Kanady

 

Źródło

Komisja Europejska

Opracowanie

Stowarzyszenie Europa Kujaw i Pomorza