.
Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuTechnologia podwójnego zastosowania a małe i średnie przedsiębiorstwa

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Benedykt Kotkiewicz | 2018-12-19 08:22:49
publikacja, komisja europejska

Przekształcenie pomysłów w możliwości biznesowe może być czasem trudne dla małych i średnich przedsiębiorstw. Na szczęście mogą one liczyć na wsparcie. Najnowsza publikacja Komisji Europejskiej skupia się na instrumentach finansowych, mających zapewnić pomoc biznesową firmom z sektora podwójnego zastosowania w zakresie wdrażania innowacji na rynek – od wstępnej idei po jej komercjalizację.

Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą ubiegać się o finansowani projektów w ramach programu Horyzont 2020 jako część konsorcjum paneuropejskiego lub indywidualnie za pośrednictwem specjalnego instrumentu dla MŚP. Projekty podwójnego zastosowania ubiegające się o dofinansowanie musza przedstawić swoją użyteczność dla społeczności cywilnej.

Europejskie fundusze strukturalne i inwestycyjne (ESIF) mogą wspierać MŚP w komercjalizacji rozwiązań przez pomoc w przenoszeniu technologii, badania rynku, weryfikację koncepcji, tworzenie prototypów i organizację szkoleń. Najważniejszym punktem jest tu konkurencyjność w regionie.

Aby ułatwić małym i średnim przedsiębiorstwom penetrację rynku, program COSME oferuje dostęp do źródeł finansowania i możliwość tworzenia zaawansowanych technologicznie klastrów współpracy transgranicznej.

Polska wersja publikacji dostępna jest tutaj

 

Źródło: Komisja Europejska, Kujawsko-Pomorskie Biuro Regionalne w Brukseli.

Opracowanie: Stowarzyszenie Europa Kujaw i Pomorza