Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuNajnowsza Europejska Prognoza Gospodarcza dla całej UE. Trwały, lecz mniej dynamiczny wzrost w Europie

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Benedykt Kotkiewicz | 2018-12-18 15:45:56
komisja europejska, unia europejska, unia, wzrost gospodarczy, prognoza wztrostu fgospodarczego

Prognozuje się, że wzrost w strefie euro zmniejszy się z 10-letnich maksymalnych pułapów na poziomie 2,4% w 2017 r. do 2,1% w 2018 r. Następnie spadnie do 1,9% w 2019 r., a w 2020 r. do poziomu 1,7% Tej samej tendencji można się spodziewać w całej UE-27 z prognozą na 2018 r. wynoszącą 2,1% w 2018 r., 2,0% w 2019 r. i 1,9% w 2020 r.

Rosnąca niepewność na świecie, napięcia w handlu międzynarodowym i wyższe ceny ropy będą hamować wzrost gospodarczy w Europie. Po latach solidnego wzrostu zatrudnienia perspektywa wolniejszej poprawy sytuacji na rynku pracy i zwiększenie ograniczeń po stronie podaży w niektórych państwach członkowskich również mogą przyczynić się do tego osłabienia.

Czynniki stymulujące wzrost gospodarczy mają mieć coraz bardziej krajowy charakter: silniejszy wzrost płac i zdecydowane środki polityki budżetowej w niektórych państwach członkowskich powinny korzystnie wpłynąć na spożycie prywatne. Oczekuje się, że warunki finansowania i wysoki poziom wykorzystania mocy produkcyjnych będą także nadal sprzyjać inwestycjom. Zgodnie z przewidywaniami w 2019 r. we wszystkich państwach członkowskich wzrosną inwestycje po raz pierwszy od 2007 r.

Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, wzrost produktu krajowego brutto (PKB) powinien utrzymać się we wszystkich państwach członkowskich, chociaż jego tempo się zmniejszy. Wydaje się, że stopa wzrostu będzie nieco niższa niż przewidywano w prognozach z lata tego roku.

 

Źródło:

Komisja Europejska

 

Przewidywania dla Polski

 

Opracowanie: Stowarzyszenie Europa Kujaw i Pomorza