Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPilot EIC Accelerator zastąpił SME Instrument – teraz do zdobycia nawet 17,5 mln euro

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Benedykt Kotkiewicz | 2019-06-10 12:25:17
eic accelerator, innowacje, innowacyjny, eksport, ue, dofinansowanie


Od 6 czerwca 2019 r. innowacyjne firmy mogą ubiegać się o dofinansowanie w wysokości do 17,5 mln euro w ramach EIC Accelerator, który zastąpił Instrument MŚP. Jest to połączenie grantu i finansowania kapitałowego (equity), a jego celem jest wsparcie szybkiego rozwoju i wejścia na rynek przełomowych pomysłów.

5 czerwca zamknęła się ostatnia runda naboru wniosków do II Fazy Instrumentu MŚP, w której można było wnioskować wyłącznie o grant wartości maks. 2,5 mln euro. Faza I Instrumentu MŚP zostanie całkowicie wygaszona po 5 września 2019.

Komisja Europejska zmieniła niektóre zasady konkursu: teraz przedsiębiorcy mogą się ubiegać nie tylko o grant, ale dodatkowo również o wsparcie kapitałowe (equity) do 15 mln euro. W ramach tego komponentu Komisja udzieli dofinansowania poprzez specjalnie powołany EIC Fund, który w zamian obejmie część udziałów w przedsiębiorstwie beneficjenta. Wnioskodawca jednak nadal będzie mógł ubiegać się wyłącznie o wsparcie grantowe i nie skorzystać z komponentu kapitałowego. O wsparcie jednak będzie można wnioskować wyłącznie samodzielnie, nie w konsorcjach.

Bez zmian pozostały podstawowe zasady: tematów nie definiuje KE – to sam przedsiębiorca określa temat, w ramach którego składa wniosek, a warunkiem dostępu nadal jest posiadanie prototypu (tzw. 6 poziom gotowości technologicznej – TLR). Nowe wzory wniosku dostępne są już na portalu Funding&Tender Opportunities.

Kolejne rundy konkursowe Akceleratora kończą się:

  • 9 października 2019,
  • 8 stycznia 2020,
  • 18 marca 2020,
  • 19 maja 2020
  • 7 października 2020.

Pilotażowy EIC Accelerator będzie wspierał przedsiębiorstwa o wysokim potencjale innowacyjnym (głównie małe i średnie – MŚP), które chcą rozwijać i wprowadzać na rynek nowe produkty, usługi i modele biznesowe mogące napędzać wzrost gospodarczy oraz wypełniać luki rynkowe projektami uznanymi za zbyt ryzykowne dla inwestorów prywatnych. Uzupełnieniem Akceleratora jest EIC Pathfinder, który zastąpi FET-Open i FET-Proactive, oferując granty w wysokości do 4 mln euro na promowanie współpracy, interdyscyplinarnych badań i innowacji w zakresie inspirowanych naukowo i radykalnie nowych technologii przyszłości. Dotacje te są przeznaczone dla konsorcjów.

Więcej na temat EIC Accelerator

 

Źródło: Krajowy Punkt Kontaktowy

 

Opracowanie: Stawarzyszenie Europa Pomorza i Kujaw