Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSamurai Labs, pierwsze w Polsce laboratorium sztucznej inteligencji walczące z cyberprzemocą, otrzymało grant z programu Horyzont 2020 w ramach I Fazy Instrumentu MŚP.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Benedykt Kotkiewicz | 2019-06-25 13:30:46
dofinansowanie,


Polskie projekty, które zakwalifikowały się do finansowania wśród wniosków złożonych do 13 lutego 2019 r. to:

  • CLS – Technologia wykorzystująca dowolny standardowy mikroskop do korelacji obrazu. Projekt ten otrzymał najlepszą ocenę Europejskiej Rady ds. Innowacji (EIC) spośród trzech polskich projektów.
  • FriendlyKnife – Jak pozbyć się plastikowych sztućców? Produkty biodegradowalne z odpadów piwa
  • SamurAI – projekt dotyczący wykrywania i redukcji przemocy w sieci.

Dofinansowanie każdego z projektów kwotą 50 tys. euro ma być spożytkowane na potwierdzenie gotowości modelu biznesowego do wejścia na rynek. Realizacja projektu otwiera firmom dostęp do kolejnego grantu w II Fazie Instrumentu MŚP o wartości 2,5 mln euro.

Łączna kwota przyznana w tej rundzie I Fazy Instrumentu MŚP przez Komisję Europejską na innowacje to 13,7 miliona euro. Większość firm wybranych do finansowania działa w obszarze technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT), zdrowia i inżynierii. Najwięcej podmiotów ma siedzibę w Hiszpanii (46), Szwajcarii (23) i Francji (22).

Wśród beneficjentów programu znalazły się takie projekty jak: pierwszy na świecie składany fotelik samochodowy, satelitarny system monitorowania pożarów, szybki test przesiewowy na raka piersi, inteligentna ładowarka do urządzeń mobilnych, modelowanie zasobów 4D dla dronów oraz system SamurAI, którego zadaniem jest wykrywanie i obniżanie przemocy w sieci. – Wniosek Samurai Labs otrzymał dofinansowanie z uwagi na swoją innowacyjność i przełomowe podejście, umożliwiające rozwiązanie realnego i niezwykle istotnego problemu społecznego – mówi Magda Zawadzka z firmy CRIDO, doradzającej przy pozyskaniu grantu.

Problem przemocy w sieci jest niezwykle istotny, ponieważ może dotknąć każdego. W szczególności zaś narażone są dzieci i młodzież. – Opracowywany prototyp poddajemy licznym i bardzo rygorystycznym testom, wykorzystując rzeczywiste dane pochodzące z forów internetowych oraz mediów społecznościowych. W ten sposób uczymy się, jaki kształt powinno przybrać docelowe rozwiązanie. Naszym celem jest fundamentalna zmiana w podejściu do ochrony – zatrzymanie przemocy zamiast reagowania po fakcie. Tworzymy pierwszego na świecie internetowego Samuraja, który będzie czuwał nad bezpieczeństwem dzieci – tłumaczy Michał Wroczyński, CEO Samurai Labs. Proponowana przez Polaków koncepcja jest unikalna w skali światowej. Szef Facebooka, Mark Zuckerberg szacuje, że na skuteczne narzędzie wykrywające przemoc online potrzeba przynajmniej 5-10 lat.

 

Źródło: Najnowsze-wiadomosci.eu

Opracowanie: Europa Kujaw i Pomorza