Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuDuże fundusze dla małych i średnich firm

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Benedykt Kotkiewicz | 2020-03-03 12:44:09
bgk, efi, europejski fundusz inwestycyjny, cosme, gwarancje bankowe


Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podpisał z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym (EFI) umowę dotyczącą dodatkowych środków na wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. Dzięki tej umowie z unijnego programu COSME wartość zabezpieczonych kredytów dla MŚP może sięgnąć łącznie 10,5 miliarda zł. Od początku działania programu pula dostępnych środków wzrosła już 10-krotnie: z pierwotnego poziomu 800 mln zł do 8,4 mld zł. Zwiększenie puli środków w programie COSME jest wynikiem podpisanej przez BGK i EFI umowy, która podwyższyła dostępny limit gwarancyjny do 8,4 mld zł. Umowa jest zabezpieczona przez Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), finansowy filar Planu Inwestycyjnego dla Europy.

Gdzie po gwarancje

Gwarancje z programu COSME oferuje 11 banków współpracujących z BGK: Alior Bank S.A., BOŚ S.A., Bank Pekao S.A., ING Bank Śląski S.A., mBank S.A., PKO Bank Polski S.A., Nest Bank S.A., Santander Bank Polska S.A., banki spółdzielcze, tj. Bank Spółdzielczy w Brodnicy, SGB-Bank S.A. oraz Grupa BPS i zrzeszone z nimi banki spółdzielcze.

Gwarancja COSME udzielana jest z programu COSME oraz Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych ustanowionego na mocy Planu Inwestycyjnego dla Europy. EFIS pozwala EBI i EFI na finansowanie większej liczby często bardziej ryzykownych przedsięwzięć oraz zapewnia MŚP lepszy dostęp do finansowania. Proces wdrażania gwarancji COSME wspiera Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej.

Informacje o planie inwestycyjnym dla Europy

Plan inwestycyjny dla Europy, czyli plan Junckera, został wprowadzony w listopadzie 2014 roku w celu odwrócenia tendencji spadkowych w zakresie poziomu inwestycji oraz wprowadzenia Europy na drogę do ożywienia gospodarczego. Zastosowane w nim innowacyjne podejście oparte na wykorzystaniu gwarancji budżetowej Unii Europejskiej udzielonej Grupie EBI umożliwiło – i nadal umożliwia – uruchomienie znacznych środków sektora publicznego i prywatnego na inwestycje w strategicznych sektorach europejskiej gospodarki. Plan Junckera umożliwił już wygenerowanie inwestycji o wartości ponad 450 mld EUR, w tym 21,2 mld EUR w Polsce, i zapewnił wsparcie dla ponad miliona przedsiębiorstw typu start-up i MŚP w całej Europie. Najnowsze dane EFIS z podziałem na sektory i kraje można znaleźć tutaj.

 

Źródło: Komisja Europejska

Opracowanie: Stowarzyszenie Europa kujaw i Pomorza