Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuParlament Europejski zatwierdza umowy handlowe i inwestycyjne między UE a Wietnamem

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Benedykt Kotkiewicz | 2020-05-27 10:31:31
wietnam, eksport, handel, cła, parlament europejski, ke, komisja europejska


Komisja Europejska z zadowoleniem przyjęła decyzję Parlamentu Europejskiego dotyczącą zatwierdzenia umów handlowych i inwestycyjnych między UE a Wietnamem. Umowa handlowa między UE a Wietnamem ma wejść w życie w 2020 r. po zakończeniu procedury ratyfikacyjnej przez Wietnam. Umowa handlowa wyeliminuje praktycznie wszystkie taryfy na towary będące przedmiotem wymiany między obiema stronami i zagwarantuje - poprzez swoje silne, prawnie wiążące i możliwe do wyegzekwowania zobowiązania w zakresie zrównoważonego rozwoju - poszanowanie praw pracowniczych, ochrony środowiska i Porozumienia paryskiego w sprawie klimatu.

Komisarz ds. Handlu Phil Hogan skomentował: „Umowa między UE a Wietnamem ma ogromny potencjał gospodarczy. Jest to wygrana dla konsumentów, pracowników, rolników i przedsiębiorstw. Umowa ta wykracza daleko poza korzyści ekonomiczne. Dowodzi, że polityka handlowa może być napędem dobrych zmian. Dzięki naszym rozmowom handlowym Wietnam poczynił już duże wysiłki na rzecz poprawy wyników w zakresie praw pracowniczych. Po wejściu w życie tej umowy te jeszcze bardziej zwiększą nasz potencjał w zakresie promowania i monitorowania reform w Wietnamie. ”

Jest to najbardziej kompleksowa umowa handlowa między UE a krajem rozwijającym się: Wietnam zniesie swoje obowiązki stopniowo w przeciągu 10 lat, aby uwzględnić swoje potrzeby rozwojowe, jednak wiele ważnych unijnych produktów eksportowych, takich jak farmaceutyki, chemikalia lub maszyny, będzie już podlegać bezcłowym warunkom importowym od wejścia w życie umowy. Umowa handlowa zawiera również szczegółowe postanowienia dotyczące barier pozataryfowych w sektorze motoryzacyjnym i zapewni ochronę 169 tradycyjnych europejskich produktów żywnościowych i napojów, znanych jako oznaczenia geograficzne, takich jak wino Rioja lub ser Roquefort.

Więcej informacji

Umowa handlowa między UE a Wietnamem

Fakty : korzyści z umowy pomiędzy UE i Wietnamem

Przykłady SME robiących biznes z Wietnamem

Źródło

Komisja Europejska

 

Opracowanie

Stowarzyszenie Europa Kujaw i Pomorza