Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSprawozdanie z osiągnięć w zakresie badań i innowacji: aby Europa mogła stać się liderem zielonej i cyfrowej transformacji

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Benedykt Kotkiewicz | 2020-06-10 11:17:01
ke, komisja europejska, badania naukowe, innowacje


Komisja Europejska opublikowała najnowsze sprawozdanie dotyczące wyników UE w dziedzinie nauki, badań i innowacji. Przeanalizowano w nim europejskie osiągnięcia na tle całego świata. W sprawozdaniu zaznaczono, że badania naukowe i innowacje powinny stanowić wsparcie w rozwoju przedsiębiorstw, regionów i państw w sposób zrównoważony i sprzyjający włączeniu społecznemu. Wzmacnianie systemów innowacji nie może pozostawiać nikogo w tyle, szczególnie w regionach słabiej rozwiniętych. Podkreślono także wagę zapewnienia Europejczykom odpowiednich umiejętności potrzebnych w dobie rewolucji technologicznej, a także istotną rolę polityki w dziedzinie badań i innowacji w zwiększaniu wydajności przedsiębiorstw, dzięki czemu miejsca pracy i wartość ekonomiczna tworzone są w zrównoważony sposób. W tegorocznej edycji tego sprawozdania, sporządzanego co dwa lata, przedstawiono 11 zaleceń dotyczących polityki w interesie ludzi, Ziemi i naszego wspólnego dobrobytu.

UE należy do głównych graczy w dziedzinie produkcji naukowej i naukowej doskonałości: przykładowo, to w Unii powstało 25 proc. najczęściej cytowanych na świecie publikacji naukowych poświęconych klimatowi i 27 proc. tej klasy publikacji na temat biogospodarki. Jeżeli chodzi o wnioski patentowe w tych dwóch dziedzinach, UE również jest w czołówce (24 proc. wniosków dotyczących klimatu i 25 proc. w obszarze biogospodarki).

Doskonałość naukowa UE i jej czołowe osiągnięcia w dziedzinie badań naukowych i innowacji posłużyły jako punkt wyjścia do opracowania 11 zaleceń zaproponowanych w sprawozdaniu. Podzielono je na trzy główne grupy:

  • badania i innowacje na rzecz bezpiecznej i sprawiedliwej przestrzeni dla ludzkości;
  • badania i innowacje na rzecz globalnego przywództwa;
  • badania i innowacje na rzecz gospodarki i społeczeństwa.

Zalecenia te wytyczają drogę dla badań i innowacji służących realizacji celów zrównoważonego rozwoju oraz uwzględnieniu ich w polityce i inicjatywach UE na rzecz sprawiedliwej i cyfrowej Europy neutralnej dla klimatu, zapewniając jednocześnie zwiększenie konkurencyjności europejskich przedsiębiorstw i regionów.

 

Kontekst

W sprawozdaniu dotyczącym wyników UE w zakresie nauki, badań i innowacji przeanalizowano dynamikę badań i innowacji, a także europejskie dokonania i czynniki rozwoju w tych obszarach. Analizę makroekonomiczną opartą na wskaźnikach połączono z dogłębnym podejściem analitycznym, aby stworzyć dokument, który będzie przekonujący zarówno dla decydentów i specjalistów z dziedziny badań i innowacji, jak i ekonomii i finansów. Jest to trzecia edycja tej publikacji, wydawanej co dwa lata przez Dyrekcję Generalną ds. Badań Naukowych i Innowacji Komisji Europejskiej. Poprzednie wydanie (z 2018 r.) dostępne jest na stronie internetowej. 

 

Więcej informacji

Sprawozdanie - dotyczące wyników UE w dziedzinie nauki, badań i innowacji

Infografika – w kierunku zrównoważonej i konkurencyjnej Europy

Infografika – 10 najważniejszych faktów i liczb

Film - sprawozdanie z 2020 r. dotyczące wyników UE w dziedzinie nauki, badań i innowacji

Interaktywne sprawozdanie - sprawozdanie dotyczące wyników UE w dziedzinie nauki, badań i innowacji

 

Źródło: Komisja Europejska

Opracowanie: Stowarzyszenie Europa Kujaw i Pomorza