Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuNowe finansowe instrumenty dla środowiska

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Benedykt Kotkiewicz | 2020-06-22 13:46:24
ue, wsparcie finansowe, komisja europejska, europejski bank inwestycyjny, ncff


Komisja Europejska i Europejski Bank Inwestycyjny uruchamiają dwa nowe instrumenty finansowe w celu stymulowania inwestycji w efektywność energetyczną, wysiłków na rzecz ochrony kapitału naturalnego i dostosowania do zmian klimatu. Instrumenty odblokują inwestycje publiczne i prywatne poprzez połączenie finansowania EBI z finansowaniem w ramach unijnego programu LIFE na rzecz środowiska i działań w dziedzinie klimatu.

Pierwszy instrument - Private Finance for Efficiency Energy (PF4EE) - ma na celu zwiększenie prywatnego finansowania projektów w zakresie efektywności energetycznej, które mają pomóc państwom członkowskim w osiągnięciu uzgodnionych celów UE w zakresie efektywności energetycznej. Komisja przeznaczyła 80 mln EUR na lata 2014–2017, przewidując 8-krotny efekt dźwigni. PF4EE połączy pożyczki udzielane przez EBI bankom pośredniczącym w państwach członkowskich z ochroną przed stratami związanymi z udzielaniem pożyczek na projekty dotyczące efektywności energetycznej. Uzupełnieniem będzie pomoc techniczna dla pośredników finansowych.

Instrument jest skierowany do MŚP, osób prywatnych, małych gmin i innych organów sektora publicznego podejmujących niewielkie inwestycje w zakresie efektywności energetycznej. Zostanie on wdrożony za pośrednictwem banków w państwach członkowskich. Wielkość pożyczek może wynosić od 40 000 EUR do 5 milionów EUR lub więcej w wyjątkowych przypadkach.

Drugi instrument - instrument finansowania kapitału naturalnego (NCFF) - zapewni pożyczki i inwestycje w fundusze na wsparcie projektów, które pomogą zachować kapitał naturalny, w tym dostosowanie do zmian klimatu. Kwalifikujące się projekty będą obejmować płatności za usługi ekosystemowe, zieloną infrastrukturę, kompensację różnorodności biologicznej i inwestycje na innowacyjne firmy sprzyjające różnorodności biologicznej i adaptacji.

 

Budżet w wysokości 100-125 mln EUR jest dostępny na okres do 2017 r. Komisja Europejska zapewnia do 50 mln EUR jako gwarancję inwestycji z dodatkowym wsparciem w postaci dotacji w wysokości 10 mln EUR na pomoc techniczną. Odbiorcami NCFF mogą być podmioty publiczne i prywatne, w tym władze publiczne, właściciele gruntów i przedsiębiorstwa. Wielkość projektu zwykle wynosi od 5 do 15 milionów EUR. W dowolnym momencie potencjalni deweloperzy projektów mogą skontaktować się z EBI, aby wyrazić zainteresowanie obiektem i omówić przydatność swoich pomysłów. Wnioski będą rozpatrywane do zatwierdzenia przez Bank, po zadowalającym badaniu due diligence i wyborze przez Bank, w ramach dostępnego budżetu. PF4EE i NCFF uzupełniają plan inwestycyjny UE, uwzględniając duży potencjał na szczeblu unijnym i krajowym w celu dalszej optymalizacji wykorzystania funduszy publicznych i prywatnych.

Instrumenty te zmobilizują środki publiczne w celu wygenerowania nowych inwestycji prywatnych, bez tworzenia nowego długu. Pomogą usunąć bariery rynkowe, inwestując w projekty, które w innym przypadku nie byłyby finansowane, ponieważ są postrzegane jako zbyt wysokie ryzyko. W ten sposób pokażą, że inwestycje w technologie niskoemisyjne i sektory efektywnego gospodarowania zasobami nie tylko opłacają się w dłuższej perspektywie, ale również przyczyniają się do osiągnięcia celów strategii UE 2020 w zakresie efektywnego gospodarowania zasobami, różnorodności biologicznej i działań na rzecz klimatu, stawiając Europę na drodze do zrównoważony wzrost.

 

Więcej informacji: Finansowe instrumenty LIFE

Źródło: Komisja Europejska

Opracowanie: Stowarzyszenie Europa Kujaw i Pomorza

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Car seat covers, bootliners, trunk mats and car accessories

We offer a wide range of high quality products, such as: made to measure seat covers, boot liners...
Polska - Gałków Mały (wieś) 2021-08-03 Dodał: Justyna Bogdańska Turystyka, sport i rekreacja, Części i akcesoria samochodowe, Wyroby z gumy i tworzyw sztucznych, Odzież, tekstylia, wyroby skórzane Zobacz ofertę

SportRebel Poznań - sklep hokejowy

Sklep sportowy SportRebel w Poznaniu prowadzi sprzedaż sprzętu hokejowego. W sklepie znajduje się...
Polska - Poznań 2021-07-29 Dodał: Janina Cukierska Sprzęt sportowy Zobacz ofertę

Dodatki do domu - nicehome.pl

Zapraszam do sklepu internetowego nicehome.pl, gdzie znajdziecie państwo dodatki do domu w różnyc...
Polska - WROCŁAW 2021-07-19 Dodał: Bartłomiej Ćwiąkała Wyposażenie wnętrz Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert