Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuRaport na temat barier w handlu: UE nadal otwiera rynki poza Europą w obliczu rosnącego protekcjonizmu

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Benedykt Kotkiewicz | 2020-07-01 13:25:21
handel, ue, unia, komisja, eksport, eksporterzy


Dzięki skutecznej interwencji Unii Europejskiej europejskie firmy wygenerowały dodatkowy miliard euro w 2019 r. Duża liczba nowych ograniczeń, które utrudniają eksport z UE, pokazuje jednak, że protekcjonizm głęboko zakorzenił się w handlu światowym. Oto niektóre z ustaleń opublikowanego dziś rocznego sprawozdania Komisji w sprawie barier w handlu i inwestycjach.

Skoordynowane wysiłki Komisji, państw członkowskich i organizacji biznesowych UE w ramach partnerstwa na rzecz dostępu do rynku pozwoliły europejskim przedsiębiorstwom odzyskać w 2019 r. ważne rynki eksportowe. Korzystałi na tym między innymi rolnicy i producenci żywności w UE, na przykład:

  • Eksporterzy wołowiny z Francji, Irlandii i Holandii odzyskali dostęp do Chin; producenci z Irlandii i Chorwacji odzyskali dostęp do Japonii, a holenderscy producenci wieprzowiny mogą teraz eksportować także do Meksyku.
  • Polscy producenci mleka w proszku dla dzieci mogą teraz ponownie eksportować do Egiptu.
  • Belgijscy producenci gruszek odzyskali dostęp do rynku meksykańskiego.

Przedsiębiorstwa Unii Europejskiej stoją jednak również przed dylematem mnożenia się nowych nielegalnych barier w sektorach o strategicznym znaczeniu dla UE, w szczególności w technologiach informacyjnych i komunikacyjnych, elektronice, przemyśle samochodowym i innych branżach zaawansowanych technologii. Całkowita liczba istniejących barier handlowych na świecie wynosi 438, z czego 43 zostały wprowadzone w ubiegłym roku przez 22 różne kraje. Największa liczba ograniczeń handlowych dotyczy dostępu do rynków chińskiego i rosyjskiego (odpowiednio 38 i 31 środków). Chiny nałożyły również największą liczbę nowych ograniczeń w 2019 r., a zaraz po nich plasują się kraje południowego wybrzeża Morza Śródziemnego i Bliskiego Wschodu.

Tło

Raport Komisji w sprawie barier w handlu i inwestycjach jest publikowany co roku od początku kryzysu gospodarczego w 2008 r. Jest to część działań Komisji na rzecz egzekwowania prawa w dziedzinie zasad handlu międzynarodowego. Raport zawiera szczegółową analizę rodzajów barier, które powodują najwięcej problemów dla przedsiębiorstw w UE i sektorów, w których osiągnięto wyniki. Raport opiera się na informacjach zgłoszonych przez europejskie firmy. Aby zwiększyć świadomość na temat dostępnego wsparcia eksportu, Komisja ustanowiła inicjatywę Dni Dostępu do Rynku, skupiającą przedsiębiorstwa z UE, krajowe stowarzyszenia handlowe i ekspertów handlowych z Komisji i państw członkowskich w celu omówienia konkretnych problemów z dostępem do rynku na rynkach zagranicznych. W 2019 r. odbyły się sesje w Holandii, na Litwie, w Portugalii, Francji i na Łotwie, w których uczestniczyły setki firm.

Biorąc pod uwagę potrzebę zintensyfikowania działań w zakresie egzekwowania prawa w dziedzinie handlu, wkrótce zostanie wyznaczony dyrektor ds. egzekwowania prawa w zakresie handlu, aby koordynował i kierował wszystkimi działaniami UE w zakresie egzekwowania prawa. Będzie to obejmować ustanowienie jednego punktu wejścia dla kwestii związanych z egzekwowaniem handlu, aby szybciej i skuteczniej reagować na praktyki ograniczające handel stosowane przez partnerów handlowych UE. Ponadto w dniu 16 czerwca Komisja rozpoczęła konsultacje społeczne w celu przeglądu polityki handlowej UE, szukając między innymi propozycji usprawnienia działań UE w zakresie egzekwowania prawa, aby pomóc małym przedsiębiorstwom napotykającym nieuzasadnione ograniczenia eksportowe w krajach poza UE.

Więcej informacji

Raport na temat Handlu

Zestawienie informacji

Lista barier poruszanych w raporcie

Źródło: Komisja Europejska

Opracowanie: Stowarzyszenie Europa Kujaw i Pomorza

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Car seat covers, bootliners, trunk mats and car accessories

We offer a wide range of high quality products, such as: made to measure seat covers, boot liners...
Polska - Gałków Mały (wieś) 2021-08-03 Dodał: Justyna Bogdańska Turystyka, sport i rekreacja, Części i akcesoria samochodowe, Wyroby z gumy i tworzyw sztucznych, Odzież, tekstylia, wyroby skórzane Zobacz ofertę

SportRebel Poznań - sklep hokejowy

Sklep sportowy SportRebel w Poznaniu prowadzi sprzedaż sprzętu hokejowego. W sklepie znajduje się...
Polska - Poznań 2021-07-29 Dodał: Janina Cukierska Sprzęt sportowy Zobacz ofertę

Dodatki do domu - nicehome.pl

Zapraszam do sklepu internetowego nicehome.pl, gdzie znajdziecie państwo dodatki do domu w różnyc...
Polska - WROCŁAW 2021-07-19 Dodał: Bartłomiej Ćwiąkała Wyposażenie wnętrz Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert